Czy zajmuje się dermatolog

Stan ludzkiej skóry może wiele powiedzieć o ogólnym stanie zdrowia danej osoby. Zdrowa skóra jest nie tylko częścią wizerunku, ale także barierą ochronną całego organizmu. Jeśli ze skórą dzieje się coś złego, to znak, aby uważnie przyjrzeć się funkcjonowaniu podstawowych mechanizmów w ciele i wykonać konieczne badania.

Kim jest dermatolog?

Najogólniej mówiąc, dermatolog jest lekarzem zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem chorób skórnych, choć to dość szerokie pojęcie. Poza tym, jego rolą jest również sprawdzanie stanu włosów lub paznokci pacjenta, ponieważ są to miejsca newralgiczne, które często dają odpowiedź na pytanie, co jest źródłem schorzeń.

Dermatolog może specjalizować się wyłącznie w leczeniu dzieci i młodzieży lub też zajmować się dorosłymi pacjentami. Dermatologia jest subsydiarną dziedziną, która często współpracuje z alergologią, medycyną estetyczną, kosmetologią, etc.

Jakie mogą być przyczyny problemów ze skórą?

Przyczyny problemów skórnych dzielą się w najprostszym ujęciu na przesłanki zewnętrzne i wewnętrze. Te pierwsze obrazują wszystko, co działa na skórę człowieka z zewnątrz, czyli np. uwarunkowania środowiskowe, w jakich żyje dana osoba czy specyficzne warunki panujące w jej miejscu pracy. Do przesłanek zewnętrznych można także zaliczyć brak należytej higieny i dbałości o swoje ciało na co dzień.

Przyczyny wewnętrzne są trudniejsze do zdiagnozowania, gdyż mogą być bardzo zróżnicowane i wymagają przeprowadzenia specjalistycznych badań. Problemy skórne mające źródło wewnątrz organizmu mogą być wynikiem np. procesu dojrzewania, nieprawidłowej gospodarki hormonalnej bądź zmian nowotworowych.

Jakie choroby diagnozuje dermatolog?

Jeśli dana osoba zauważy, że coś niepokojącego dzieje się z jej skórą, nie powinna bagatelizować problemu, lecz natychmiast udać się do dermatologa. Czasem zmiany są chwilowe i nie wywołują poważniejszych schorzeń, jednak w przypadku różnych chorób ich wczesne wykrycie powoduje, że terapia może być bardziej efektywna.

Do najczęściej występujących przypadłości skórnych należą m.in.: trądzik, egzema, atopowe zapalenie skóry, rumień, łuszczyca czy świerzb. Nie każdy o tym wie, ale zadaniem dermatologa jest też udzielanie pomocy w przypadku łupieżu, nadmiernej potliwości czy wzmożonego wypadania włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here