Czym charakteryzuje się wystrój minimalistyczny?

0
489

Minimalizm w wystroju wnętrz i budownictwie cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Wiele nowoczesnych budynków mieszkalnych tworzy się właśnie w tym stylu. Chociaż większość osób mniej więcej kojarzy, na czym on polega, to panuje na jego temat kilka błędnych przekonań, takich jak na przykład to, że minimalizm oznacza pustkę i nudę. W takim razie czym charakteryzuje się wystrój minimalistyczny?

Wolne przestrzenie i brak niepotrzebnych elementów są podstawą

W wystroju minimalistycznym nie chodzi o to, aby było maksymalnie pusto. Ważne jest to, aby nie zagracać przestrzeni zbędnymi bibelotami, dziesiątkami figurek, poduszek i innych elementów, które są w dużej mierze bezużyteczne, a tylko zbierają kurz.

Dąży się także do redukcji innych zajmujących przestrzeń urządzeń, które nie mają z reguły funkcji dekoracyjnej, takiej jak grzejniki. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej spotkać można ogrzewanie podłogowe (bądź kanałowe), które zwalnia w pomieszczeniu sporo miejsca, co docenią zwłaszcza osoby posiadające bądź wynajmujące niewielkie mieszkania, gdzie każdy dodatkowy metr się liczy.

Nie oznacza to wszystko, że minimalizm musi być pusty i nudny. Funkcjonalne, proste ozdoby, w niewielkiej ilości i nieprzesadzone, są jak najbardziej wskazane. Minimalistyczne meble potrafią być też często bardzo imponujące wizualnie – unika się w nich zbędnego zdobnictwa, są też często małych rozmiarów i mają prosty, niewymyślny kształt, natomiast ich jakość, a także atrakcyjność wizualna może być bardzo wysoka.

Szczegóły na temat poszczególnych stylów wystroju można poznać czytając eksperckie artykuły na portalach branżowych, takich jak http://www.all-dom.pl/. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego stylu warto zapoznać się z przynajmniej kilkoma z nich.

Minimalistyczne nie oznacza tanie

Warto wskazać, że fakt, że coś jest minimalistyczne, nie musi wcale jednocześnie oznaczać, że będzie ono tanie. Przeciwnie – minimalistyczne meble czy ozdoby potrafią być bardzo drogie, zwłaszcza, jeśli mówimy o produktach wysokiej jakości, a nie tanich przedmiotach, które są minimalistyczne, ponieważ zostały stworzone jak najniższym kosztem.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://www.all-dom.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here