Jedzenie w trakcie treningu

Bardzo dużo osób nie zdaje sobie sprawy, że w trakcie treningu również można zjeść posiłek. Dzieje się tak, ponieważ nie każdy zna sposób trenowania maratończyków. To oni głownie zjadają coś w czasie aktywności fizycznej. Robią to, aby zachować energię i zdrowie.

Jedzenie w tracie treningu

Posiłek podczas aktywności fizycznej przeznaczony jest głównie dla długostansowców. W trakcie wielogodzinnych wybiegań czy długiej jazdy na rowerze zużywa się glikogen mięśniowy, którego uzupełnienie jest niezbędne, by nie doszło do spalania samych mięśni. Jeśli nie uzupełnimy glikogenu w trakcie treningu, może zdarzyć się, że złapie nas tzw. ściana, odcięcie prądu, czyli niemożność dalszej aktywności. Tracimy wtedy wszelką energię, praktycznie nie możemy się ruszyć. Każdy, najmniejszy nawet ruch jest olbrzymim wysiłkiem. Możliwe jest pojawienie się zawrotów głowy, natomiast nogi sprawiają wrażenie, jakby ważyły tonę. Posiłek jedzony w trakcie treningu jest niezwykle ważny także dla kulturystów, dla których istotną sprawą jest, by pod żadnym pozorem nie wejść w stan katabolizmu – rozpadu mięśni.

Co zjeść w trakcie treningu?

Rola posiłków treningowych należy głownie do żeli węglowodanowych, izotoników oraz batoników proteinowych. Napoje izotoniczne w rewelacyjny sposób dostarczają nie tylko cukrów, ale także elektrolitów, które tracimy razem z potem w trakcie aktywności. Żele węglowodanowe, jak sama nazwa mówi, dostarczają węglowodany niezbędne do wytworzenia energii, natomiast batony proteinowe mają w sobie duże ilości białka i również są wskazane jako posiłek jedzony  w trakcie aktywności fizycznej. Warto jednak wspomnieć, że baton nie powinien zawierać zbyt dużej ilości tłuszczu, by nadmiernie nie obciążać żołądka. Powinien być łatwy w spożyciu, zawierać odpowiednio dobraną ilość węglowodanów i białek. Dobrze skonstruowane batony dodają niezbędnej energii i zapobiegają rozpadowi mięśni. W trakcie maratonów spisują się idealnie!

Kiedy jeść podczas treningu?

Posiłek w trakcie aktywności fizycznej powinien zostać zjedzony po pierwszej godzinie. Niezbędne jest wyliczenie, ile dokładnie potrzebujemy białka lub węglowodanów na daną sesję treningową. Najkorzystniej sprawdza się przeliczenie – 1 g węglowodanów na 1 kg masy ciała na każda godzine biegu.

W przypadku kulturystów węglowodany powinny zostać dostarczone już po pierwszych 20 minutach treningu. Dzieje się tak, gdyż ćwiczenia siłowe opierają się w większym stopniu na beztlenowych systemach energetycznych, powoduje szybsze spalanie glikogenu, który musi zostać uzupełniony, aby katabolizm nie miał miejsca.

Często się zdarza, że ćwicząc nie mamy zbyt wiele czasu na przygotowanie dla siebie zdrowych i zbilansowanych posiłków. Idealnym rozwiązaniem okazuje się catering dietetyczny Łódź, który może być w 100% dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, a tym samym może zawierać specjalny, naładowany węglowodanami posiłek do zjedzenia w trakcie treningu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here