notariusz

Sprawy urzędowe muszą być załatwiane w ściśle określony sposób. Określają to odpowiednie przepisy prawa. Wiele dokumentów uzyskuje jakąkolwiek moc prawną dopiero wtedy, kiedy zostają urzędowo potwierdzone. Miejscem, do którego musimy się udać, żeby uzyskać takie potwierdzenie, jest kancelaria notarialna.

Notariusz a nieruchomości

Podstawowym typem spraw, do załatwienia których konieczna jest obecność notariusza, są wszelkie sprawy dotyczące nieruchomości. Sprzedaż, kupno, wynajęcie, czy oddanie w użytkowanie na jakiś czas – wszystko to wymaga spisania odpowiednich umów, które muszą być potwierdzone przez notariusza.

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, ile zapłacić trzeba kancelarii notarialnej w sprawach związanych z nieruchomościami. Zależy to od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wartość nieruchomości. Przyjęło się, że im więcej jest warta nieruchomość, z którą związana jest sprawa załatwiana u notariusza, tym stawka jest większa. Wiele zależy też od samej kancelarii. Zasadniczo stawki są tu podobne, choć pomiędzy poszczególnymi kancelariami są pewne różnice pod tym względem.

Inne sprawy załatwiane przez notariusza

Kancelaria notarialna okaże się niezbędna również we wszelkiego typu sprawach spadkowych, jak potwierdzenie i podział spadku. Notariusz potwierdzić też może urzędowo testament, który w takiej formie jest później o wiele trudniejszy do podważenia.

Pomoc notariusza będzie konieczna również wtedy, kiedy potrzebny jest odpis, albo wypis z urzędowych dokumentów. Odpis potwierdzony notarialnie ma taką samą moc prawną jak oryginalny dokument przygotowany przez instytucję wydającą. Pomocne okazać się to może zwłaszcza w przypadku zgubienia albo zniszczenia kopii niektórych dokumentów.

Jak wybrać najlepszego notariusza?

Wybór najlepszej kancelarii notarialnej nie jest sprawą łatwą. Na rynku działa ich sporo i osobie nieobeznanej w temacie może być trudno się zdecydować. Przede wszystkim warto sprawdzić opinie na temat danej kancelarii.

Dość łatwo znaleźć je można w Internecie. W dzisiejszych czasach ludzi dość chętnie dzielą się w sieci swoimi doświadczeniami, więc bez trudu można odszukać informację na temat tego, która działająca w okolicy kancelaria jest najbardziej polecana.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here