Nieleczona cukrzyca może prowadzić do nefropatii cukrzycowej
fot. Pixabay.com

Nefropatia cukrzycowa zaliczana jest do chorób, które atakują organizm, zmagający się z nieleczoną cukrzycą. Zwana jest również cukrzycową chorobą nerek. Już sama nazwa wskazuje więc na to, że nieuregulowany poziom glukozy we krwi może powodować bardzo duże problemy z funkcjonowaniem, a finalnie nawet z niszczeniem nerek. 

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/nefropatia-cukrzycowa-przyczyny-objawy-leczenie-i-zapobieganie/

Jak zbyt duże stężenie glukozy we krwi wpływa na nerki?

Nefropatia cukrzycowa może długo nie dawać o sobie zupełnie znać. Nic może nie wskazywać na to, że nerki nie pracują prawidłowo. Natomiast zbyt wysokie stężenie cukru we krwi powoduje, że przez kłębuszki nerkowe przepływa zbyt dużo krwi. Ponadto w przypadku przecukrzenia organizmu, w kłębuszkach gromadzą się niepożądane substancje, których te nie potrafią usunąć. W ten sposób ich funkcjonowanie zostaje poważnie zaburzone. Hiperglikemia, czyli właśnie przecukrzenie, powoduje również różnego rodzaju stany zapalne. Kłębuszki nerkowe stają się wówczas bardziej przepuszczalne, a w moczu może pojawić się białko. Kolejnym etapem jest stwardnienie kłębuszków oraz włóknienie miąższu nerek – to finalnie prowadzi do ich zupełnej niewydolności.

Jednak nie każda osoba z cukrzycą musi zmagać się z nefropatią. Do jej wystąpienia przyczyniają się również czynniki genetyczne, nadciśnienie tętnicze, zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi, palenie papierosów czy zbyt dużo białka w diecie.

Jak leczyć nefropatię cukrzycową?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, nefropatia może długo nie dawać o sobie znać. Ale im później wykryta, tym gorsza w skutkach dla organizmu. Ważne jest więc to, aby regularnie wykonywać badania diagnostyczne, które w odpowiednim momencie wychwycą zaburzenia, które mogą świadczyć o chorobie cukrzycowej nerek.

Leczenie nefropatii zależy od jej stadium. Ostatnie, piąte stadium, w którym dochodzi już do całkowitej niewydolności nerek, związane jest ze stałymi dializami. Sam proces leczenia dobierany jest również do ogólnego stanu zdrowia danej osoby. Jednocześnie ważne jest to, że musi ona być pod opieką zarówno diabetologa, jak i nefrologa. Leczenie farmakologiczne jest jedyną metodą, którą da się wykorzystać w celu zwalczenia nefropatii. Jednak zmiany w trybie życia i dostosowanie diety do wymagań organizmu z pewnością pozwoli nerkom lepiej pracować.

Nefropatia cukrzycowa – jak jej zapobiegać?

Na pierwszym miejscu stoi oczywiście utrzymywanie odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. Jeśli więc przypuszczamy, że możemy mieć pod tym względem jakiekolwiek problemy, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i wykonać badania poziomu cukru. Ponadto każdy diabetyk powinien dbać o to, aby utrzymywać właściwe ciśnienie tętnicze oraz dbać o aktywność fizyczną i zdrową dietę. Należy również zrezygnować z palenia papierosów.

Zobacz też: https://enklawaurody.pl/dlaczego-dzieci-choruja-na-cukrzyce/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here