Paleta farb do włosów - świat koloryzacji

Farbowanie włosów to najlepszy sposób na całkowitą metamorfozę wizerunku lub kamuflarz siwych kosmyków. Rynek produktów do koloryzacji włosów jest bardzo bogaty, a paleta farb do włosów dostępnych w sklepach, drogeriach, hurtowniach i internecie obfituje w niemalże wszystkie kolory tęczy.

Sprawdźmy, jakie rodzaje produktów do koloryzacji możemy kupić oraz jak możemy je wykorzystać. Dowiedzmy się także, jakie kolory farb do włosów dostępne są na rynku i o czym należy pamiętać, kupując jeden z nich.

Rodzaje produktów do koloryzacji włosów

Bogata paleta farb do włosów tak naprawdę zawiera w sobie różne rodzaje produktów koloryzujących. Pod pojęciem farba do włosów może się kryć jeden z niżej wymienionych preparatów:

Rozjaśniacz – produkt na bazie utleniacza, stosowany w celu rozjaśnienia włosów naturalnych lub farbowanych z nieodwracalnym skutkiem; częsty składnik lub zamiennik farb w odcieniach blondu
Toner – preparat przeznaczony do nadawania kosmykom delikatnego odcienia, przeważnie utrzymujący się na włosach do kilkunastu myć
Szamponetka – produkt do błyskawicznego, ale też tymczasowego farbowania włosów; mało inwazyjny; utrzymujący się na kosmykach od kilku do kilkunastu myć
Farba – preparat koloryzujący włosy (tymczasowo lub permanentnie) na bazie utleniacza i barwników

Wśród wyżej wymienionych produktów z pewnością najbardziej inwazyjny jest rozjaśniacz – zawiera on utleniacz o dużym stężeniu, który dość niekorzystnie wpływa na kondycję włosów. Dlatego właśnie fryzjerzy nie polecają zbyt częstego rozjaśniania fryzury, a po zabiegach rozjaśniania czy dekoloryzacji zalecają intensywną ich pielęgnację. Równie szkodliwa może być farba – choć to zależy od tego, jaki ma skład (istnieje bowiem wiele farb pielęgnujących, wzbogaconych o dobroczynne olejki czy witaminy). Najmniej inwazyjne są z pewnością szamponetki i tonery, jednak należy pamiętać też o tym, że efekt koloryzacji nimi nie jest trwały, a nawet bywa nieprzewidywalny.

Paleta farb do włosów – blondy

Najjaśniejsze odcienie farb, czyli blondy, są dość wymagające. Nawet naturalne blondynki przed ich nałożeniem poddają się zabiegom rozjaśniającym.

Wśród blondów króluje platyna – odcień tak jasny, że niemal biały, który trudno jest osiągnąć. Równie popularne są jasne blondy, niestety, często wpadające w niepożądaną żółć. Polki farbujące się na blond przeważnie oczekują, że odcień ich włosów będzie zimny – aby taki był, używają srebrnych i fioletowych tonerów oraz płukanek lub decydują się na farbowanie u sprawdzonego fryzjera.

Do blondów zaliczamy również jasne odcienie brązu, nazywane ciemnymi blondami. Można wśród nich wymienić choćby naturalny „blond mysi”, który jest bardzo trudnym do osiągnięcia poprzez koloryzację odcieniem. Alternatywą dla ciemnych blondów mogą być bardzo jasne odcienie brązów, nie wymagające wcześniejszego rozjaśniania włosów przed farbowaniem.

Naturalne brązy

Pomiędzy blondami, a czernią jest cała paleta farb do włosów brąz – kolorem tym określa się zarówno naturalne ciemne blondy, jak i bardzo ciemne, niemalże czarne brązy czy też takie wpadające w rudość. Brązy są o tyle wdzięczne, o ile w większości łatwo uzyskać nimi naturalny, nieprzerysowany efekt. Brązy, szczególnie nakładane na ciemne blondy czy inne brązy, mają też ważną zaletę – nie kontrastują bardzo z naturalnymi odrostami, dzięki czemu można je stosować rzadziej.

To, czy nałożenie brązu wymaga wcześniejszego rozjaśnienia czy nie, zależy od wyjściowego koloru włosów. Jeśli jest on ciemniejszy niż odcień farby, rozjaśnienie jest konieczne. W innych wypadkach można je pominąć, co również należy uznać za dobrą wiadomość.

Pleta farb do włosów – rudości

Rudości to barwy, które wpadają w czerwienie. Wśród rudych odcieni spotykamy zarówno jasne blondy z rdzawym połyskiem, jak i krwiste czerwienie. Przed wybraniem jednego z odcieni rudości należy pamietać, że kolor ten nie pasuje do wszystkich typów urody.

Dobrze wiedzieć także, że niektóre rude farby do włosów okazują się mało efektywne – słabo pokrywają szczególnie ciemne włosy. Inne zaś, wymagają rozjaśniania przed koloryzacją. Dość ciężko jest też osiągnąć nimi efekt zaprezentowany na opakowaniu.

Czernie

Wśród popularnych odcieni farb zaszczytne drugie miejsce zajmują czernie. Do wyboru mamy czernie naturalne (lekko wpadające w ciemny brąz) lub bardzo intensywne – o fioletowym, niebieskim lub stalowym odcieniu. Czernie pokrywają włosy o wszystkich barwach.

Dobrze wiedzieć jednak, że ciężko się ich pozbyć. Usunięcie czerni z włosów wymaga wieloetapowego, inwazyjnego rozjaśnienia lub wykonania drastycznego zabiegu dekoloryzacji. Co więcej, na włosach farbowanych na czarno bardzo szybko widoczny jest odrost – szczególnie ten naturalnie jasny.

Paleta farb do włosów – niczym tęcza

Na rynku spotykamy też wiele farb w niestandardowych kolorach. Nikogo nie dziwią już róże, turkusy, zielenie czy fiolety – w wersjach pastelowych i metalicznych. Przy pomocy niektórych z nich można zmienić odcienie innych kolorów.

Niestety, koloryzacja przy pomocy takich farb ma w sobie coś z eksperymentu – nigdy nie wiadomo, jaki odcień się osiągnie oraz w jaki sposób będzie się on manifestował pod ewentualną nową warstwą farby w innym kolorze.

Jak widać, paleta farb do włosów obfituje w rozmaite odcienie. Korzystając z porad zawartych w tym artykule można szybko ocenić, jaki kolor farby będzie dla nas najbardziej odpowiedni, a jakiego powinniśmy unikać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here