Szampon oczyszczający - poradnik

Mycie włosów nie jest tak prostą sprawą jak się wydaje. Nie wystarczy wziąć pierwszy lepszy szampon ze sklepowej półki i wetrzeć go do powstania piany we włosy 3 lub 4 razy w tygodniu. Zdecydowanie warto poświęcić więcej czasu na wybór dobrego szamponu.

Jak prawidłowo myć włosy?
Tutaj zasady są proste: należy przeczesać dokładnie włosy przed umyciem. Mycie włosów splątanych spowoduje, że szybko osłabi się ich kondycja. Szybko się połamią i przesuszą. Dodatkowo, podczas mycia konieczne jest używanie dość chłodnej wody. Nie należy doprowadzać do ryzyka przeziębienia stosując bardzo zimną wodę, ale w miarę możliwości zawsze zdrowo jest obniżać temperaturę.

Stosując tylko zimną wodę zapobiegniemy też szybkiemu przetłuszczaniu się włosów. Włosy traktowane regularnie bardzo wysoką temperaturą są narażone na wzmożoną pracę gruczołów łojowych wydzielających sebum, odpowiedzialne za słynne przetłuszczanie się całej powierzchni włosa.

Dlaczego trzeba dokładnie wypłukiwać szampon po myciu?
Szampon oczyszczający do włosów, który nie został dobrze spłukany i który pozostał na włosach sprawia, że same włosy są później matowe. Szampon zalepia włosy i nie daje im oddechu. Dostęp do powietrza jest bardzo ważny dla uzyskania połysku we włosach.

Szampony z drogerii
Dlaczego standardowe szampony oczyszczające z drogerii zwykle nie służą włosom? Najczęściej dlatego, że zawierają silikony, które dają wprawdzie szybki efekt, ale na dłuższą metę doprowadzają do tego, że włosy są przeciążone, szybciej się niszczą, a w efekcie trudno zapuścić je na większą długość.

Detergenty w szamponach
Oprócz silikonów, standardowe szampony z drogerii mają w składzie też silne detergenty i inne składniki, które oblepiają łuski włosów i doprowadzają do ich regeneracji. Na takie szampony powinny szczególnie uważać kobiety, które mają włosy wysoko porowate. Gdy włosy staja się mocniejsze, można wrócić do standardowych szamponów z kiosku, ale wcześniej należy stosować delikatne szampony.

Ile razy należy myć włosy?
Jaki powinien być szampon oczyszczający? Jak sprawdzić, że szampon nie oczyścił naszych włosów dostatecznie? Jeśli po myciu nasze włosy są oklapnięte, oznacza to że szampon nie dał sobie rady z usunięciem wszystkich substancji, którymi przed myciem pokryte były nasze włosy. Jeśli kobieta używa lakierów do włosów, wówczas potrzebne są standardowe mocne szampony z drogerii. Ważne jest tutaj oczywiście także to, w jaki sposób myjemy włosy. Jednominutowe potarcie włosów nie wystarcza. Nawet jeśli podczas tak krótkiego mycia zdąży wytworzyć się piana, to jednak włosy trzeba myć przez co najmniej dwie minuty. Niektórzy twierdzą nawet, że włosy należy myć dwukrotnie: na początku zmywamy na szybko największe zabrudzenia, a za drugim razem mycie ma charakter bardziej dokładny.

Oglądając szampony na sklepowych półkach koniecznie sprawdźmy, jakie mają składy na etykietach. Im bliżej początku listy występuje dany składnik, tym więcej go w buteleczce. Dlatego szampony oczyszczające do włosów o silnym działaniu to takie, które już na początku listy mają silne składniki oczyszczające, takie jak SLS. Te, kto re mają naturalny skład zwykle nie są w stanie oczyszczać naszych włosów z olejowania, któremu niekiedy poddajemy nasze głowy.

Naprzemienne olejowanie i mycie włosów szamponem z SLS
Jeśli więc dbamy o nasze włosy stosując najróżniejsze odżywki i oleje, wówczas konieczne jest umycie włosów szamponem silnie oczyszczającym raz na tydzień. W przeciwnym wypadku nasze włosy nie będą przyjmowały tych wszystkich substancji, które im serwujemy. Niektórzy zastanawiają się, czy sensowne jest traktowanie włosów niszczącym szamponem oczyszczającym i jednocześnie dbanie o nie poprze olejowanie. Tutaj odpowiedzi dostarcz nam prosta obserwacja. Jeśli nasze włosy nie męczą się od takich naprzemiennych antagonistycznych wobec siebie działań, wówczas możemy je kontynuować.

Jaki jest najlepszy szampon oczyszczający do włosów?
Dobry szampon oczyszczający to taki, w którego składzie nie mogą znaleźć się silikony, bo to właśnie takie substancje chcemy zmyć z powierzchni włosów, aby po myciu je odżywiać. W szamponach dobrze oczyszczających włosy nie może być też nigdy żadnych olejków oraz parafiny. To substancje, które tworzą tak zwany film na włosach. Dobre szampony oczyszczające to takie, które mają pH neutralne dla naszej skóry. Ciekawostką jest, że dobre szampony oczyszczające to te, które są zwykle najtańsze oraz te, które przeznaczone są dla dzieci. Niektórzy z nas mogą pamiętać czasy dzieciństwa, kiedy kupowało się szampon Familijny i myło się nim włosy całej rodziny. Mimo że odszedł on do lamusa, to teraz największe blogerki modowe polecają go jako najlepszy szampon do mycia włosów!

Szampony głęboko nawilżające: nie do codziennej pielęgnacji
Szampony z tak silnie działającymi detergentami nie nadają się na pewno do codziennego stosowania. Warto po jego stosowaniu nałożyć odzywkę, która silnie odżywia włosy. Doskonale nadawać się będzie po myciu również odżywka nawilżająca włosy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here