Zakład pogrzebowy

Żal, smutek, złość i gorycz. Gdy umiera ktoś bliski w umysłach członków rodziny pojawiają się negatywne emocje, które niejednokrotnie przejmują kontrolę nad sposobem myślenia i obezwładniają. Jednak pogrzeb to uroczystość, którą trzeba dokładnie zaplanować po uprzednim dopełnieniu wszelkich formalności. Czynności do wykonania jest mnóstwo, a stan psychiczny najczęściej nie wskazuje na gotowość do organizacji jakichkolwiek wydarzeń. Co zatem robić? Starać się za wszelką cenę poradzić sobie samemu? Czy wiadomo, w jaki sposób należy wszystko zorganizować i gdzie się po kolei udać?

Zaufać specjalistom

Branża funeralna dynamicznie się rozwija, wychodząc na przeciw oczekiwaniom swoich klientów – osób, które po śmierci bliskiej osoby muszą zorganizować ceremonię pogrzebową, pożegnać zmarłego i jednocześnie poradzić sobie ze wszystkimi przykrymi emocjami, które nieustannie im towarzyszą w pierwszych dniach po stracie. W korzystaniu z usług zakładów pogrzebowych nie ma nic nadzwyczajnego. Od lat w ręce specjalistów oddaje się opiekę nad ciałem zmarłego przed pogrzebem, zleca się im przygotowanie uroczystości w kaplicy lub kościele jeszcze przed pochówkiem i powierza organizację oprawy artystycznej. Zakłady pogrzebowe odbierają ciało zmarłego z miejsca, w którym nastąpił zgon oraz odprowadzają je na miejsce spoczynku na cmentarzu.

Firmy specjalizujące się w organizacji uroczystości pogrzebowych cieszą się zaufaniem społecznym. Z tego względu firmy rozwijają swoją ofertę o dodatkowe usługi, na wykonanie których rodziny osób zmarłych nie mają czasu lub energii. Obecnie możliwe jest samodzielne określenie, czym powinien zająć się zakład pogrzebowy, a co może pozostać w gestii rodziny i najbliższych.

W czym jeszcze wyręczy firma?

Załatwienie spraw formalnych w pierwszych godzinach po śmierci jest rolą członków rodziny. Jednak wszystko, co jest związane z ceremonią pogrzebową, może zostać zlecone zakładowi pogrzebowemu. Przygotowanie trumny lub urny, ubranie zmarłego, wykonanie makijażu na życzenie, dowóz kwiatów i zniczy na miejsce spoczynku to tylko niektóre z usług, które realizują firmy. Można przyjąć, że są to wciąż zadania, których wykonanie znajduje się w podstawowej ofercie. Lista powinności rodziny zmarłego, w których zakład pogrzebowy może wyręczyć w zakresie swojej działalności, jest dłuższa.

Zabiegi pielęgnacyjne

Mycie ciała zmarłego jest jedną z usług oferowanych przez zakłady pogrzebowe. Jeszcze do niedawna taka usługa była rzadkością. Teraz – obok ubierania i wykonywania makijażu – pojawia się często w ofertach zakładów.

Informowanie o śmierci

Przygotowanie nekrologów jest jednym z istotniejszych zadań na krótko po śmierci bliskiego. Ponieważ jednak pogrzeb jest ostatnią okazją do pożegnania, ważne jest, aby odpowiednio szybko poinformować o tym fakcie znajomych i przyjaciół z dalszego otoczenia. Zakłady pogrzebowe oferują nie tylko zredagowanie treści nekrologu, lecz także często zamieszczają je na specjalnie stworzonych stronach internetowych.

Oprawa artystyczna

Choć podstawową usługą oferowaną przez zakłady pogrzebowe był dotychczas dobór pieśni wykonywanych podczas ceremonii, obecnie coraz częściej można zlecić zakładom przygotowanie całej oprawy artystycznej. Wiele rodzin chce podczas pochówku wygospodarować kilka minut na wrzucenie kwiatów do grobu przez najbliższych członków rodziny lub wysłuchanie gry na trąbce. Organizacją czasową uroczystości pogrzebowych także zajmuje się coraz większa ilość firm.

Przygotowanie poczęstunku po pogrzebie

Jeśli na pogrzebie rodzina spodziewa się wielu uczestników, często decyduje się na zorganizowanie poczęstunku. Nie zawsze jednak starcza czasu na jego przygotowanie, stąd duże zainteresowanie ofertą zakładów pogrzebowych, które oferują profesjonalną organizację tego typu spotkania.

Czy warto?

Skorzystanie z szerokiej oferty zakładów pogrzebowych jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem dla osób, które po traumie spowodowanej stratą bliskiej osoby, nie są w stanie samodzielnie zorganizować ceremonii pogrzebu. Jest to również bardzo dobra opcja dla rodzin, które nie dysponują odpowiednią ilością czasu na organizowanie tak wielkiego wydarzenia, jakim jest pogrzeb. W końcu korzystanie z pomocy specjalistów jest odpowiednie dla tych, którzy chcą mieć poczucie, że w godny sposób organizują pożegnanie bliskiego.

Zakład pogrzebowy Warszawa Mokotów – dowiedz się więcej o tym, jakie usługi świadczy zakład pogrzebowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here