Dieta warzywno-owocowa

Warzywa i owoce to podstawa nowoczesnej piramidy żywienia. Dostarczają mnóstwa witamin i minerałów, pomagają utrzymać stałą wagę i działają profilaktycznie w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Na popularności zyskuje dziś dieta w całości warzywno-owocowa. Jakie są jej korzyści zdrowotne? Jak ją stosować, by była bezpieczna?

Czym jest dieta warzywno owocowa?

Dieta warzywno-owocowa w całości bazuje na żywności pochodzenia roślinnego, a stricte na warzywach i owocach. Te mogą być spożywane w formie surowej lub gotowanej – jako sałatki, zupy, koktajle, soki. To rodzaj monodiety, której nie należy stosować stale, a jedynie przez jakiś czas, aby poprawić swoją kondycję i samopoczucie. Dieta warzywno-owocowa wskazana jest na okres od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od stanu zdrowia oraz pożądanych efektów. Roślinny sposób odżywiania jest bardzo zdrowy, pod warunkiem, że stosuje go osoba nie mająca przeciwwskazań do tego rodzaju diety oraz w oparciu o wskazówki dietetyków i lekarzy.

Wpływ diety warzywno-owocowej na zdrowie i sylwetkę

Właściwie stosowana dieta warzywno owocowa nie tylko nie jest szkodliwa, ale wręcz ma działanie lecznicze. Korzystnie wpływa na kondycję całego organizmu, a także zmniejsza ryzyko coraz częściej występujących chorób cywilizacyjnych.Dieta bazująca na warzywach i owocach pomaga szybko uzupełnić niedobory witamin i mikroelementów. Jednocześnie jest skuteczną bronią w walce przeciw nadwadze – warzywne i owocowe dania dostarczają energii, ale i szybko redukują wagę. Kolejny plus to oczyszczenie organizmu z toksyn i poprawa działania wszystkich narządów wewnętrznych, a w efekcie mniejsze ryzyko cukrzycy, chorób serca czy nowotworów.

Jak prawidłowo stosować dietę warzywno-owocową?

Dieta warzywno owocowa musi być wprowadzana z rozsądkiem. Warto najpierw zapoznać się z listą przeciwwskazań: diety nie powinny stosować dziewczęta w okresie dojrzewania, kobiety ciężarne i karmiące piersią, osoby przewlekle chore, przyjmujące leki hormonalne czy ze skrajną niewydolnością nerek. Przed zmianą jadłospisu najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.Sama dieta jest też wprowadzana stopniowo – organizm musi przyzwyczaić się do lżejszych, warzywno-owocowych dań, dlatego przed postem warzywno-owocowym konieczne jest kilka dni mniej obfitych, naturalnych, bazujących w dużej mierze na warzywach dań.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu Zdrowia Sofra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here