Do czego służy paleta kolorów farb do włosów?

Nawet najlepiej wykonana fryzura nie będzie się prezentowała dobrze, jeśli włosy są w mało atrakcyjnym kolorze. Ożywić ich wygląd może dobrze położona farba dobrana do typu urody i karnacji cery.

Zmienianie koloru włosów znane jest od dawna. Początkowo stosowano środki naturalne. Do rozjaśniania służyły płukanki z rumianku, przyciemniano włosy henną lub wywarem z łupin orzecha.

Współcześnie istnieje dobrze rozwinięty przemysł chemiczny, który opracował system wytwarzania farb we wszelkich odcieniach. Podstawowym elementem oferty firm kosmetycznych w tym zakresie jest paleta kolorów farb do włosów. Jest to istotne przy zakupie tych preparatów przez zakłady fryzjerskie i klientów indywidualnych. Każda z firm ma bowiem swój specyficzny wachlarz kolorów o różnej intensywności i odcieniach.

Paleta kolorów farb do włosów prezentuje albo fotografie zabarwionych włosów, albo kosmyki ze sztucznego tworzywa, ukazujące docelowy efekt. Jest to bardzo przydatne przy wyborze koloru, jednak trzeba pamiętać, że uzyskany odcień zależy również od koloru naturalnego lub nałożonego wcześniej. Inaczej też przyswoją farbę włosy siwe lub po trwałej.

Doświadczony fryzjer potrafi dobrać odpowiedni rodzaj farby – jej kolor i odcień do gatunku włosów i ich aktualnej kondycji. Paleta kolorów farb do włosów posłuży jako inspiracja, ale czasem potrzebne jest mieszanie kilu kolorów z tej gamy, aby uzyskać idealny, niepowtarzalny odcień.

Wybór barw, jaki proponuje paleta kolorów do farbowania włosów jest duży, od głębokiej czerni, aż do jasnego platynowego blondu. Najwięcej bywa odmian brązu; kasztanowy, mahoniowy, czekoladowy, w wersjach jasnych i ciemniejszych. Pięknie wyglądają wszelkie odcienie koloru rudego, jest on dość rzadko spotykany w naturze, więc tym bardziej warto pozyskać taki oryginalny efekt. Dla blondynek nadają się kolory pastelowe w odcieniach złota lub jasno popielatego.

Farbowanie włosów jest czynnością wieloetapową. Po wybraniu koloru zasadniczego, można zastosować na poszczególne partie włosów również kolory inne. Chodzi o to, aby włosy nie były kolorystycznie jednolite, lecz zbliżone do zabarwienia naturalnego. Kolor ich zmienia się nierównomiernie w różnych porach roku od ciemniejszych zimą, do rozjaśnionych słońcem w czasie lata. A więc w kolejnym etapie nakłada się jaśniejsze lub ciemniejsze odcienie farby na grubsze kosmyki albo na węższe pasemka. Szczególną odmianą takiego sposobu jest balejaż, przy jego wykonywaniu nakłada się na głowę perforowany czepek, z którego wydobywa się cienkie pasemka i farbuje kolejno na różne odcienie.

Kobiety, które chcą wyglądać szczególnie oryginalnie, farbują niekiedy kilka kosmyków na kolor bardzo kontrastujący z pozostałymi. U brunetek może to być intensywna czerwień, a u blondynek na przykład róż lub nawet błękit albo zieleń.

Szczególne podejście do kolorystyki włosów ma młodzież, która lubi przeciwstawiać się kanonom obowiązującym w starszym pokoleniu. Widuje się dziewczyny, a nawet też chłopców z włosami w kolorze intensywnie czerwonym, niebieskim, zielonym. Chcą oni różnić się swoim wyglądem od innych, aby zaznaczyć swoją indywidualność.

W ofercie sklepów kosmetycznych i z akcesoriami fryzjerskimi jest wiele produktów koloryzujących. Czasem aż trudno jest wybrać spośród nich odpowiedni dla siebie. Bardzo pomocna jest do tego paleta kolorów farb do włosów. Przykładowo – jeden producent proponuje kolory bardzo intensywne, a drugi raczej stonowane. Niektóre firmy polecają farby trwałe, inne takie farby, które stopniowo się zmywają, dzięki czemu nie zaznaczają się zbyt wyraziście odrosty. Palety kolorów do włosów różnych firm różnią się też ilością propozycji. Najlepiej więc skorzystać z takich, które dają najwięcej możliwości wyboru.

Większość pań, które zauważają, że pojawia się u nich coraz więcej siwych włosów, pragnie zatuszować ten mankament zaznaczający upływ czasu. Powstaje dylemat – czy wybrać kolor zbliżony do własnego sprzed lat, czy też odświeżyć swój wygląd ciekawszą barwą. Oba te sposoby są dobre pod warunkiem, że kolorystyka nie będzie nazbyt ciemna, to wcale nie odmładza wizualne.

Farbowanie włosów nie jest tylko domeną kobiet. Ostatnio stosują to również panowie, aby wyglądać młodziej albo bardziej atrakcyjnie. Paleta kolorów farb do włosów umożliwia im wybranie odcienia odpowiedniego na przykład do pokrycia siwizny na skroniach. Najczęściej włosy farbują mężczyźni, dla których ze względów zawodowych ważny jest ich wizerunek medialny. Szczególnie dla prezenterów programów telewizyjnych ważną rolę odgrywa ich aparycja. Muszą więc oni ustawicznie dbać o wygląd zewnętrzny aby utrzymać swoją pozycję w show biznesie.

Tak więc farbowanie włosów staje się coraz bardziej modne i powszechne. Zabieg ten stosują osoby w różnym wieku; panie panowie i młodzież. Jednak ważne jest to, aby (pominąwszy celową ekstrawagancję) uzyskiwać kolorystykę i tonację zbliżoną do wyglądu naturalnego, wówczas wpłynie to pozytywnie nie tylko na ogólny wizerunek, ale również na dobre samopoczucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here