Jak objawia się koronawirus

Pierwsze objawy zakażenia koronawirusem mogą sugerować przeziębienie lub grypę. Na początku trudno jest dokładnie ustalić z czym mamy do czynienia. Nie należy jednak niczego bagatelizować. Szybkie rozpoznanie choroby jest tu kluczowe dla zdrowia pacjenta i osób, z którymi on przebywa. Jak więc rozpoznać, że chodzi o COVID-19?

Czym jest koronawirus?

Choroba związana z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, potocznie nazywanym koronawirusem, pojawiła się w mieście Wuhan w Chinach. W dość krótkim czasie zaczęła rozprzestrzeniać się na cały świat powodując globalną pandemię. Zbierała śmiertelne żniwo wywołując panikę społeczną. Wirus jest przenoszony drogą kropelkową i u człowieka atakuje głównie układ oddechowy. Jeżeli pojawią się charakterystyczne objawy koronawirusa, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza – polecamy także zapoznać się z artykułem: https://www.adamed.expert/artykuly/szczegoly/podejrzenie-zakazenia-koronawirusem-COVID-19-co-robic

Objawy COVID-19

Pierwszym symptomem choroby jest wysoka gorączka. Pojawia się też suchy kaszel. Pacjent skarży się również na ogólne zmęczenie i bóle mięśni. Są to najczęstsze objawy koronawirusa. Następnie chory odczuwa nudności, a później dochodzi do wymiotów. Dość szybko pojawia się również biegunka. Do rzadziej występujących objawów zaliczamy też ból głowy i gardła. Czasami chory uskarża się na zapalenie spojówek, a na jego skórze może pojawić się wysypka. Bywa również, że na palcach pojawiają się przebarwienia. U niektórych osób stwierdza się utratę węchu oraz smaku.

W bardzo poważnych przypadkach pacjent ma duszności i trudno mu się oddycha. W klatce piersiowej może też czuć znaczny ucisk, a nawet bolesność. Ciężkie stany chorobowe COVID-19 mogą również objawiać się problemami z mówieniem oraz zaburzonymi zdolnościami ruchowymi.

Przebieg zakażenia

Objawy koronawirusa dają o sobie znać między drugim, a czternastym dniem od zakażenia. Średnio przyjmuje się, że choroba uwidacznia się po 5-6 dniach. Dla dobra osoby zakażonej i jego otoczenia po stwierdzeniu pierwszych niepokojących oznak, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który postawi diagnozę i zaleci dalsze postępowanie. Jednak w niektórych przypadkach nie stwierdza się żadnych symptomów lub są one nieznaczne i mało dokuczliwe. Szybko też ustają nie wywołując niepokoju pacjenta.

Podstawową kwestią zapoznania się z chorobą COVID-19 jest przyswojenie wiedzy na jej temat. Dzięki temu będziemy lepiej przygotowani jak unikać koronawirusa i jak sobie radzić w przypadku zakażenia. Dlatego rzetelne i sprawdzone informacje warto czerpać z artykułów zamieszczanych na platformie adamed.expert.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here