Przyjemny szampon

Można sprawić sobie przyjemność na wiele sposobów. Dla jednych będzie to wypad z gronem znajomych na jakiś ciekawy film do kina. Inna osoba będzie zachwycona tym, że może wyjść na spacer z psem lub z jakimś znajomym, którego dawno nie widziała. Inni dla przyjemności zrobią sobie duży prezent i to nie tylko z okazji świąt. Bardzo przyjemne jest przecież zakupienie sobie czegoś bardzo drogiego jak samochód czy nowe mieszkanie. Tak samo miło poczujemy się, wydając pieniądze na nowy telefon komórkowy, komputer, laptop czy konsolę do gier.

Jednak nie dla wszystkich jest jasna sprawa, iż można sobie sprawić przyjemność bardzo drobnymi rzeczami. Nie trzeba od razu wydawać dużej sumy na dalekie wakacje w jakimś ciepłym i przyjemnym kraju, w którym spędzimy tygodnie, relaksując się w jakimś cudownym SPA. Równie dobrze można sprawić sobie bardzo maleńkie przyjemności, które przyczynią się do poprawy naszego stanu psychicznego.

Sposobów na odprężenie jest wiele. Możliwe, że po ciężkim dniu pracy zażyjemy relaksującej kąpieli, która pozwoli nam zrzucić troski całego dnia. Dla innych przyjemnością w ciągu dnia może być ucięcie sobie krótkiej drzemki, dzięki której odzyska się trochę energii. Inni ludzie zobaczą jakiś ciekawy film w telewizorze na przykład: komedię, na której będą mogli zanosić się śmiechem.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż dobry szampon do włosów także może być przyjemny, a co za tym idzie, może także poprawić nam nastrój czy pomóc się zrelaksować. Oczywiście każdy musi dobrać odpowiedni produkt dla siebie. Ważny jest też fakt, że aby cieszyć się z szamponu będą przydatne nam włosy na głowie.

W jaki sposób szampon do włosów może sprawić, że poczujemy się lepiej niż wcześniej? Wiele jego aspektów będzie stało za tym. Jednym z najważniejszych jest zapach. Któż z nas nie słyszał o aromaterapii? Wiele zapachów może sprawić, że poczujemy się odprężeni, zrelaksowani czy przeniesiemy się we wspomnieniach do jakiegoś ciekawego okresu naszego życia.

Odpowiednie zapachy mogą przywołać z naszej świadomości obrazy i wspomnienia, które będą bardzo przyjemne. Faktem psychologicznym jest, że nasza podświadomość nie może odróżnić tego, co sobie wyobrażamy od tego, co dzieje się naprawdę. Dlatego, jeśli przywołujemy jakieś wspomnienie z przeszłości, to razem z nim docierają do nas wszelkie uczucia, zapachy, odczucia, obrazy, dźwięki, które przeżywamy tak, jakby ta sytuacja miała miejsce właśnie w danej chwili. Więc wystarczy odpowiedni zapach, aby znów przeżywać cudowne chwile na przykład ze swojej młodości.

Idąc za tym, odpowiedni zapach szamponu jest kluczowy do tego, aby sprawić sobie dużą dawką odprężenia i przyjemności. Sam zapach najlepiej dobrać kierując się intuicją. Najlepszy będzie ten, z którym mamy miłe wspomnienia, gdyż podczas mycia włosów będą one mogły na chwilkę zagościć w naszych głowach.

Może się tak zdarzyć, że wybierając szampon do włosów o zapachu leśnym, od razu przy jego użyciu przeniesiemy się do czasów młodości, gdy z całą rodziną np. zbieraliśmy jagody lub grzyby w lesie. Dla innej osoby może być to wspomnienie biegu przełajowego, na którym zdobył on miejsce na podium, z którego był niesamowicie szczęśliwy. Inna osoba może dzięki leśnemu zapachowi przenieś się na spacer w zielonym otoczeniu, które jest relaksujące. Jednak z drugiej strony może zdarzyć się tak, iż taki zapach będzie się nam kojarzył negatywnie i przywoływał wspomnienia, których nie chcemy przywoływać. Można sobie przypomnieć stresującą sytuację, gdy zgubiliśmy się w lesie i nie mogliśmy wrócić do domu, a słońce powoli zachodziło i baliśmy się, że będziemy musieli nocować w lesie. Jednak zwykle mając taką negatywną „kotwicę” z danym zapachem – odrzuciłoby nas od niego już na samym procesie zakupowym.

Warto wspomnieć również czym jest „kotwica” w psychologi i co ma to wspólnego z zapachem szamponu. Kotwica to połączenie stanu emocjonalnego z jakimś czynnikiem zewnętrznym może to być dźwięk, dotyk, gest, zapach, obraz itd. Przy szamponie kotwicą jest jego zapach, który łączy się silnie z jakimiś emocjami z przeszłości.

Dzieje się to identycznie jak miało to miejsce w przypadku psa Pawłowa. Był to eksperyment, w którym, gdy karmiono psa, jednocześnie używano sygnału dźwiękowego. Po dłuższym czasie takie „kotwiczenia” psa ślinił się on na sam sygnał dźwiękowy. Jego kotwicą był dźwięk, który kojarzył mu się z jedzeniem.

Podobnie jest z zapachem dobrego szamponu do włosów. Gdy wąchamy jego zapach, to przypominają się nam jakieś wspomnienia a razem z nimi wszystkie emocje, które przeżywaliśmy wtedy. Dlatego warto, wybrać zapach szamponu, który będzie dla nas jak najbardziej przyjemny. Już taka mała rzecz może sprawić, że przeniesiemy się w czasie w jakieś przyjemne miejsce i odczucia podczas mycia swoich włosów.

Oczywiście sam fakt czystych i lśniących włosów także jest przyjemny. Głównie też dlatego używamy odpowiedniego dla nasz szamponu do włosów. Jednak dobrze jest nie tylko zadbać o swoją higienę i wygląd, ale również o to, by podczas samego procesu czuć się fantastycznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here