W działalności gospodarczej bardzo często używane są samochody osobowe. Jeśli jesteśmy czynnym podatnikiem podatku VAT, który prowadzi działalność opodatkowaną, mamy prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu taki samochodów i związanych z nimi wydatków Kiedy i w jakiej wysokości możliwe jest odliczenie takiego podatku w deklaracji VAT?
Zgodnie z generalną zasadą ustawy o podatku VAT, mamy prawo do odliczenia w całości podatku VAT od wszelkich wydatków związanych w całości z działalnością opodatkowaną. Istnieją jednak pewne wydatki, gdzie zastosowane są pewne ograniczenia. Wśród nich znajdują się wydatki dotyczące samochodów osobowych, a więc np. na:
– zakup pojazdu, ratę za czynsz, ratę leasingową,
– paliwo,
– parkingi i autostrady,
– naprawy,
– zakup akcesoriów do pojazdu, płynów eksploatacyjnych i części.
Jest to ograniczenie 50% podatku VAT do odliczenia z faktury. Związane jest ono z domniemaniem, iż przedsiębiorca może taki pojazd, będący własnością firmy, używać nie tylko do celów służbowych, ale również prywatnych (jak np. dojazd do domu, zakupy, wyjazd na urlop).
Czy jest jednak jakiś sposób na to, by odliczyć VAT od samochodów osobowych w całości? Tak, tylko trzeba spełnić określone w ustawie o podatku VAT warunki. Po pierwsze, taki pojazd nie może w żaden sposób służyć celom niezwiązanym z działalnością gospodarczą. Trzeba w związku z tym rozpocząć prowadzenie szczegółowej ewidencji takiego pojazdu, obejmującej daty wyjazdu, trasy, cel wyjazdu i stany licznika kilometrów po każdym wpisie. Po drugie, taki pojazd musimy zgłosić do Urzędu Skarbowego na specjalnej deklaracji VAT-26. Zgłoszenie powinno być wysłane maksymalnie w ciągu 7. dni od rozpoczęcia korzystania z pojazdu wyłącznie do celów związanych z działalnością. Co niezwykle istotne, zmianę przeznaczenia pojazdu i rozpoczęcie używania go wyłącznie do celów działalności gospodarczej, możemy dokonać w każdym momencie, także kilka miesięcy lub kilka lat, po jego zakupie. W niektórych przypadkach odzyskamy w ten sposób nieodliczony VAT od zakupu pojazdu (z jednej lub z większej ilości faktur).