Koty to niezwykle interesujące zwierzęta, które wzbudzają nasz zachwyt i podziw aż od Starożytności. Zostały one udomowione już około 9500 lat temu a obecnie są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na całym świecie. Tak naprawdę ludzie do dziś nie znają wszystkich faktów z ich życia i dużo informacji wciąż pozostaje niezrozumiałych, ale i tak istnieje wiele mało znanych ciekawostek. Czym wyróżniają się koty? Dowiedz się koniecznie, które fakty na ich temat nadal są Ci nieznane.
Szorstki język
Chyba każdy z nas zastanawiał się kiedyś dlaczego język kota jest taki szorstki. Według niektórych jest to bardzo przyjemne w odczuciach, inni porównują go nawet do papieru ściernego. Okazuje się, że owa szorstkość posiada swoje uzasadnienie praktyczne. Język kota ma na powierzchni charakterystyczne haczyki (zwane brodawkami), które pomagają w różnych codziennych czynnościach, jak na przykład rozdrabnianie karmy czy mycie się. Brodawki te są zakrzywione, a ich twardość porównywana jest do paznokci. Poznaj informacje na temat długości życia kotów na: https://weterynaryjny.pl/ile-zyja-koty-n-44.html
Słodki smak
Z pewnością przeważająca część „kociarzy” wie, jak dziwne zachowania budzi w kotach cytryna. Ciekawostki na temat zmysłów sięgają jednak dalej, ponieważ okazuje się, że koty nie rozpoznają słodkiego smaku. Zwierzęta te mają uszkodzone geny odpowiedzialne za budowę receptorów zmysłów. Jest to wynikiem ewolucji, ponieważ koty po prostu nie potrzebowały do przetrwania cukrów. Okazuje się więc, że dając naszemu pupilowi słodkości, nie tylko nie sprawimy mu radości, ale wręcz możemy mu zaszkodzić. Zamiast tego najlepiej sięgnąć po przekąski i smakołyki przeznaczone specjalnie dla kotów. Jeśli chcemy kupić je w niższej cenie i mieć duży wybór, najlepiej sprawdzić ofertę sklepów online. Witryny takie jak sklep Weterynaryjny.pl posiadają produkty wysokiej jakości i szerszy asortyment niż sklepy stacjonarne.
Instynkt łowcy
Koty mają bardzo silnie rozwinięty instynkt łowcy. Dlatego jeśli nasz kot bywa wybredny i niechętnie je swoje jedzenie, przed posiłkiem można spróbować przekonać go, że to on sam upolował swój posiłek. Można to zrobić na przykład przez zabawę wskaźnikiem laserowym, którego światło kot próbuje złapać. Po kilku chwilach takiej gonitwy wskaźnik trzeba skierować na porcję karmy w miseczce, a zwierzak na pewno z chęcią zje swoją karmę.
Umięśnione uszy
Dlaczego uszy kota są tak aktywne? Okazuje się, że wynika to z tego jak bardzo są umięśnione. Mają one w sobie aż 32 mięśnie, dzięki czemu są w stanie poruszać się we wszystkie strony, aż na 180 stopni. Fakt ten ma wyjaśnienie w ewolucji. Dawniej miało to na celu możliwość wykrycia i szybkiego zareagowania na pojawienie się przeciwnika lub ofiary. Dla porównania człowiek ma w uszach zaledwie 6 mięśni, ale większość ludzi i tak nie jest w stanie ich używać.