Dlaczego włosy wypadają ?

Zdrowe, mocne i gęste włosy, to marzenie wielu osób. Lecz najczęściej mamy je rzadkie, szybko przetłuszczające się, albo suche. Jakby tego było mało, to niektóre osoby borykają się z wypadaniem włosów. Jesteśmy bardzo wrażliwi na punkcie włosów, ponieważ są naszą ozdobą. Dodają nam uroku i czynią, że czujemy się w nich pewniej. Gdy zaczynają nam wypadać wpadamy w panikę, bo boimy się wyłysienia. Wypadanie włosów jest naturalną selekcją. I każdemu z nas wypadają włosy. Lecz prawie natychmiast wyrasta następny włos w miejsce wypadłego. Lecz, gdy wypada ich dużo, to jest niepokojące. Nasz niepokój jeszcze się wzmaga, gdy na miejscu wypadłych włosów nie pojawiają się następne. Boimy się, że dopadnie nas łysienie plackowate. Jakie może się zdarzyć w przypadku np. celiakii. Celiakia jest to choroba trzewna. Choroba uwarunkowana odpowiedzią immunologiczną organizmu wywołaną przez gluten i związane z nim prolaminy. Celiakia sprawia, że organizm nieustannie bywa osłabiony. W rezultacie włosy nie tylko robią się słabsze i tracą blask, ale także zaczynają wypadać. Prowadząc walkę przeciw wypadaniu włosów w tej chorobie koniecznie trzeba przestrzegać diety bezglutenowej.
Wypadanie włosów jest częstym przypadkiem także w innych chorobach, jak na przykład po udarze mózgu. Nie mówiąc o chorobach nowotworowych i chemioterapii. Bo przy chemioterapii to standard, że włosy wychodzą.
Wypadanie włosów może towarzyszyć ciąży i menopauzie. Niedoczynność tarczycy także może być przyczyną łamliwości, wysuszenia, matowienia i wypadania włosów. W takiej sytuacji konieczne będzie udanie się do lekarza endokrynologa, aby oznaczyć poziom hormonów tarczycy. A następnie wdrożyć odpowiednie leczenie.
Przyczyną wypadania włosów są również choroby skóry, jak na przykład grzybica, czy łuszczyca. Pomóc może wizyta u lekarza dermatologa i dobranie odpowiedniego leczenia.
Grzybica skóry na głowie jest jednym z najczęstszych powodów, z którymi zwracają się ludzie do dermatologa. Choroba stara, bo znana była już przed naszą erą. Grzybica jest uciążliwa i znacznie upośledza jakość życia. Szacuje się, że w przyszłości jeszcze bardziej się rozprzestrzeni z kilku powodów takich, jak urbanizacja środowiska, nadużywanie niektórych leków, oraz starzenie się ludzi.
Drugą już wyżej wymienioną chorobą skóry jest łuszczyca. Jest to przewlekła, zapalna choroba skóry. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Posiada okresy zaostrzeń i remisji. Zdarza się w każdym wieku. I charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych na owłosionej skórze głowy, ale nie tylko. Gdyż może zaatakować również paznokcie, a nawet stawy.
Reasumując trzeba jeszcze raz podkreślić, że wiele chorób może osłabić włosy i zapoczątkować ich wypadanie. Na rynku istnieje wiele preparatów przeciw wypadaniu włosów, lecz trzeba wiedzieć, jaki preparat wybrać.
Do wypadania włosów mogą przyczynić się nasze złe nawyki lub niewłaściwa pielęgnacja włosów. Na przykład czesanie włosów zbyt ostrym grzebieniem przyczynia się do podrażnień skóry głowy. Powodując nawet rozerwanie skóry na głowie. Gdy jest ono mocne, to może zaszkodzić włosom sprawiając, że nie będą w tym miejscu rosły. A gdy takich uszkodzeń skory będzie wiele na naszej głowie, to jak będą wyglądać w przyszłości nasze włosy ? Przyczyną wypadania włosów jest także mocne wiązanie ich gumką. Wówczas dochodzi do ich łamania i w konsekwencji do wypadania.
Niedobór minerałów znacznie pogarsza kondycję naszego zdrowia. I sprawia, że nasz organizm zaczyna źle funkcjonować. Odbija się to także na naszych włosach. Zwłaszcza niedobór żelaza jest częstą przyczyną wypadania włosów. Z powodu deficytu żelaza powstaje niedokrwistość, która sprawia, że nasze włosy są wysuszone i łamliwe. Nie posiadają blasku, bo są po prostu niedożywione. Niedobór minerałów odbija się również na naszej cerze. Staje się ona szara, a w kącikach ust pojawiają się tak zwane zajady. Ale to nie wszystko. Bo zaczynamy również mieć kłopoty z pamięcią i koncentracją. Oraz czujemy ogólne osłabienie organizmu. Ważne jest w tym momencie, aby zmienić nawyki żywieniowe. Właściwa dieta pomoże powrócić do pełni sił. W diecie nie może zabraknąć nie tylko żelaza, ale także witaminy C, oraz witamin z grupy B i kwasu foliowego. Urozmaicenie i zbilansowanie posiłków wpłynie na poprawę stanu zdrowia. Najważniejszym źródłem żelaza jest mięso, wędliny, ryby, warzywa, owoce, produkty zbożowe, wątróbka drobiowa, wątróbka wieprzowa, wątróbka cielęca. Czyli zwłaszcza produkty pochodzenia zwierzęcego. Warto też wzmocnić dietę o pestki z dyni, ziarnka ze słonecznika, mak.
Czasem przyczyną wypadania włosów jest stres. Nieumiejętność zapanowania nad własnymi emocjami wpędza nas do grobu. Poprzez stres doznajemy zawałów serca, wrzodów żołądka, nerwic i depresji. Mamy kłopoty ciśnieniowe i gastryczne. Osoby zmagające się nieustannie ze stresem skarżą się często na stan swoich włosów. Nieustanne napięcie powoduje u nich wzrost androgenów, które niekorzystnie wpływają na cebulki włosów. Taki styl życia sprawia, że organizm traci cenne minerały i witaminy. Wówczas cierpią na tym także nasze włosy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here