Endometrioza

Endometrioza to schorzenie, które najczęściej dotyka kobiety w wieku rozrodczym. Szacuje się, że cierpi na nie około 10 procent populacji. Z tej grupy aż 30 procent kobiet może mieć problem z zajściem w ciążę. Czy zatem jest się czego bać?

ABC schorzenia – objawy i leczenie

Endometrioza jest jednym z największych wyzwań stawianych współczesnej medycynie. Jaka jest jej geneza?

O trudności w jej leczeniu świadczy towarzysząca jej nieprzewidywalność. W przypadku pojawienia się w organizmie endometrium objawy nie ograniczają się wyłącznie do trudności w zajściu w ciążę. Wręcz przeciwnie – mogą wystąpić silne bóle podbrzusza (nie tylko w okresie miesiączki), zaparcia i trudności w oddawaniu moczu. Czym jest endometrium? Jest to fragment wewnętrznej błony macicy, która w niekontrolowany sposób pojawia się m.in. w jamie otrzewnej. W trakcie miesiączki endometria ulegają zmianom morfologicznym, które są tożsame dla macicy.

Endometrioza stopnie i charakterystyka

Istnieją różne stopnie schorzenia, które charakteryzują się określonymi objawami endometriozy.

Ich klasyfikacja nie jest prosta. Pierwszy etap choroby objawia się niewielkimi zrostami wewnątrz jajników, które – w określonej sytuacji – mogą wywołać bardzo silny ból. Z kolei najcięższy, czwarty etap, może wywołać unieruchomienie macicy i emisję endometrium bezpośrednio do innych obszarów ciała. Oczywiście w trakcie trwania miesiączki lokalizacja bólu będzie zależna od miejsca, w którym usytuowało się endometrium.

Jak leczyć?

Zależnie od miejsca ulokowania endometrium objawy – i sposób ich leczenia – będą leczone w zupełnie inny sposób.

Pierwsze etapy schorzenia wymagają zastosowania jedynie leczenia farmakologicznego. Prawdę mówiąc, w przypadku takich schorzeń jak endometrioza stopnie i leczenie mają wyłącznie charakter objawowy. Problemem jest tu niewyjaśniona do końca geneza tej choroby, którą medycyna bada już od 200 lat. W najgorszym przypadku jedynym rozwiązaniem pozostaje leczenie chirurgiczne, wraz z towarzyszącymi mu zjawiskami niepożądanymi.

Podsumowanie

Walka z endometriozą nie jest łatwa. Niemniej można ją leczyć (objawowo), aczkolwiek skuteczność tego procesu jest zależna przede wszystkim od tego, jak szybko udało się wykryć to schorzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here