Endometrioza to schorzenie, które najczęściej dotyka kobiety w wieku rozrodczym. Szacuje się, że cierpi na nie około 10 procent populacji. Z tej grupy aż 30 procent kobiet może mieć problem z zajściem w ciążę. Czy zatem jest się czego bać?
ABC schorzenia – objawy i leczenie
Endometrioza jest jednym z największych wyzwań stawianych współczesnej medycynie. Jaka jest jej geneza?
O trudności w jej leczeniu świadczy towarzysząca jej nieprzewidywalność. W przypadku pojawienia się w organizmie endometrium objawy nie ograniczają się wyłącznie do trudności w zajściu w ciążę. Wręcz przeciwnie – mogą wystąpić silne bóle podbrzusza (nie tylko w okresie miesiączki), zaparcia i trudności w oddawaniu moczu. Czym jest endometrium? Jest to fragment wewnętrznej błony macicy, która w niekontrolowany sposób pojawia się m.in. w jamie otrzewnej. W trakcie miesiączki endometria ulegają zmianom morfologicznym, które są tożsame dla macicy.
Endometrioza stopnie i charakterystyka
Istnieją różne stopnie schorzenia, które charakteryzują się określonymi objawami endometriozy.
Ich klasyfikacja nie jest prosta. Pierwszy etap choroby objawia się niewielkimi zrostami wewnątrz jajników, które – w określonej sytuacji – mogą wywołać bardzo silny ból. Z kolei najcięższy, czwarty etap, może wywołać unieruchomienie macicy i emisję endometrium bezpośrednio do innych obszarów ciała. Oczywiście w trakcie trwania miesiączki lokalizacja bólu będzie zależna od miejsca, w którym usytuowało się endometrium.
Jak leczyć?
Zależnie od miejsca ulokowania endometrium objawy – i sposób ich leczenia – będą leczone w zupełnie inny sposób.
Pierwsze etapy schorzenia wymagają zastosowania jedynie leczenia farmakologicznego. Prawdę mówiąc, w przypadku takich schorzeń jak endometrioza stopnie i leczenie mają wyłącznie charakter objawowy. Problemem jest tu niewyjaśniona do końca geneza tej choroby, którą medycyna bada już od 200 lat. W najgorszym przypadku jedynym rozwiązaniem pozostaje leczenie chirurgiczne, wraz z towarzyszącymi mu zjawiskami niepożądanymi.
Podsumowanie
Walka z endometriozą nie jest łatwa. Niemniej można ją leczyć (objawowo), aczkolwiek skuteczność tego procesu jest zależna przede wszystkim od tego, jak szybko udało się wykryć to schorzenie.