Laryngologia

Laryngologia jest jedną z gałęzi medycyny. Jest to specjalizacja zajmująca się leczeniem chorób uszu, krtani, nosa oraz gardła.

Kim jest laryngolog?

Laryngolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się w szczególności leczeniem różnego rodzaju chorób związanych z uszami, krtanią, nosem oraz gardłem. Głównym zadaniem laryngologa jest diagnozowanie oraz leczenie chorób obejmujących górne drogi oddechowe, a także uszy i narządy zmysłów. W razie takiej konieczności lekarz ten podejmuje się także wykonywania różnego rodzaju zabiegów medycznych. Wśród zabiegów medycznych wykonywanych przez laryngologa można między innymi wymienić zabiegi dotyczące języka, gruczołów ślinowych, zatok przynosowych, a także ucha, krtani czy migdałków podniebiennych. Specjalista ten ma także możliwości wykonywania zabiegów rekonstrukcyjnych, szczękowych oraz endoskopowych. Zakres jego wiedzy oraz uprawnień medycznych jest dość szeroki.

Konsultacje z laryngologiem

Laryngolog to lekarz, który przyjmuje w większości małych czy dużych miast, takich jak na przykład Katowice. Bez problemu można umówić się na wizytę do takiego specjalisty jak laryngolog Katowice, zarówno na wizytę opłaconą przez NFZ, jak i wizytę prywatną. Jeżeli chodzi o dzieci to muszą one odbyć wizytę u takiego specjalisty jakim jest laryngolog dziecięcy katowice. Obaj lekarze, zarówno laryngolog dziecięcy, jak i laryngolog dla dorosłych, przyjmują w przychodniach, na przykład przychodni takiej jak poradnia laryngologiczna Katowice.

Wizyta u laryngologa

Wizyta u lekarza laryngologa, podobnie jak u wszystkich innych lekarzy, rozpoczyna się od zebrania wywiadu na temat pacjenta oraz posiadanych przez niego chorób i problemów zdrowotnych. Na podstawie wywiadu lekarz specjalista decyduje o ewentualnym przeprowadzeniu badań dodatkowych. Wśród szeregu badań dodatkowych można przede wszystkim wyróżnić badanie palpacyjne węzłów chłonnych, a także badanie nosa przy pomocy wziernika, ocena jamy ustnej i jej elementów, a także badanie krtani i nosogardła przy pomocy lusterka. Dzięki wykonaniu podstawowych badań lekarz laryngolog może postawić odpowiednią diagnozę oraz wdrożyć efektywne leczenie, które umożliwi wyeliminowanie nieprzyjemnych dolegliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here