Rzadko która kobieta jest w pełni zadowolona ze swoich naturalnych włosów. Albo wolałaby proste, a ma kręcone, albo na odwrót. Podobnie ma się kwestia z naturalnym kolorem włosów. Trzeba jednak zauważyć, że o wiele korzystniej wygląda się w kolorze włosów zbliżonym do naturalnego lub dobranym do naszego typu urody.
Skutkiem źle dobranego koloru są włosy o sztucznym wyglądzie, przypominające perukę. O czym więc pamiętać wybierając farbę, tak by efekt był korzystny?
Rodzaj cery
W latach 80 spopularyzował się podział typów urody według pór roku. I tak mamy urodę zimową, wiosenną, letnią i jesienną. Typ zimowy i letni charakteryzuje się chłodnym odcieniem cery, natomiast wiosenny i jesienny to skóra w ciepłych barwach. Podział ten nie dotyczy tego czy karnacja jest ciemna czy jasna, chodzi jedynie o temperaturę barwy.
Osoby o chłodnej karnacji najlepiej będą wyglądały właśnie w chłodnych kolorach włosów. Może to być głęboka czerń z odcieniem granatu, lodowy brąz albo platynowy blond.
Natomiast do osób o urodzie wiosennej lub jesiennej będą pasować ciepłe odcienie. Może to być złoty blond, różnego rodzaju rudości lub kasztan.
Ciemna czy jasna karnacja
Nie polecane są skrajne połączenia kolorystyczne, typu bardzo jasna cera i czarne włosy, lub ciemna cera i tleniony blond. Tworzy to nienaturalny efekt i sprawia, że twarz prezentuje się gorzej. Dlatego dla jasnej cery odpowiednie będą głębokie brązy i średnie blondy, zależnie od naturalnego koloru oprawy oczu.
Jeśli naturalna blondynka o jasnych brwiach i rzęsach zdecyduje się na zafarbowanie włosów na ciemny kolor, powinna jednocześnie przyciemnić brwi i rzęsy. Włosy i twarz muszą tworzyć współgrającą całość.
Natomiast kobiety o ciemnej karnacji najbardziej naturalnie będą wyglądały w ciemnych kolorach włosów, ale jeśli zdecydują się na blond powinny wybrać ciemniejszy odcień. Dobrym rozwiązaniem mogą też być jasne pasemka.
Naturalny kolor włosów
Najbezpieczniejszym wyborem kolorystycznym zawsze jest kolor zbliżony do naturalnego. Dlatego jeśli wybierzemy farbę o kilka tonów jaśniejszą lub ciemniejszą od naszego koloru włosów na pewno uzyskamy zadowalający efekt.
Jedną z metod farbowania jest farbowanie ton w ton. Polega ono na stopniowym zmienianiu koloru z każdym farbowaniem. Pozwala to kontrolować efekt i w razie konieczności wprowadzać niezbędne zmiany.
Ta metoda jest też zdrowsza dla włosów, szczególnie w przypadku rozjaśniania. Silne rozjaśnienie włosów przy jednym farbowaniu, może źle wpłynąć na ich kondycję.
Rodzaje farb i kolorów
O ile farby ziołowe nie oferują możliwości uzyskania jaśniejszego koloru niż wyjściowy, to już zwykłe farby do włosów kolory mogą mieć dowolne. Podstawowy typ farby to ta jednopigmentowa. Uzyskany kolor może okazać się „płaski” i jednolity.
Jednak na rynku dostępne są też farby tworzone z kilku kolorów, dla uzyskania naturalnego efektu. Wtedy niektóre kosmyki są lekko jaśniejsze lub ciemniejsze, dokładnie tak jak ma to miejsce przy naturalnych włosach.
Równie modne jest koloryzowanie włosów metodą ombre, które także można wykonać w domu, dzięki odpowiednim zestawom farb. W jednym opakowaniu możemy znaleźć wszystkie potrzebne elementy wraz z dokładną instrukcją postępowania.
Kolor włosów, a wiek
Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wybór koloru farby do włosów powinien być wiek. Z wiekiem twarz blednie i traci swoją wyrazistość, dlatego ciemne kolory włosów tylko niepotrzebnie to podkreślają. Natomiast jaśniejsze kolory lub rozświetlone pasemka skutecznie mogą odmłodzić.
Bez względu na wiek problemem mogą też być siwe włosy. Jeśli posiadamy ich sporą ilość lepiej też zrezygnować z ciemnych włosów, ponieważ siwe odrosty są wtedy wyraźnie widoczne i często trzeba robić kolejne farbowania.
W przypadku osób zupełnie siwych można pomyśleć o szamponach nadających przyjemny odcień włosom, zamiast ich farbowania. Szczególnie, że ostatnio siwizna przestała być negatywnie kojarzona.
O czym jeszcze pamiętać?
Podsumowując nowy kolor włosów musi pasować do naszej osoby. Nie może być zbyt kontrastowy do naszej cery i koloru brwi i rzęs. Najlepiej sprawdzają się pośrednie odcienie, zbliżone do naturalnego koloru naszych włosów.
Odpowiednio dobrany kolor włosów podkreśli urodę i uwypukli dobre strony. Warto też wziąć pod uwagę zawartość naszej szafy, tak by nowy kolor pasował do posiadanych ubrań. A jeśli w danym kolorze jest nam do twarzy, ale nie pasuje on do naszych ubrań, jest to znak, że należy wymienić garderobę.
Świadome podchodzenie do naszego typu urody, pozwoli nam lepiej dopierać nie tylko kolor farby do włosów, ale też kolory ubrań i odpowiedni makijaż. Wygląd powinien tworzyć spójną całość i tylko wtedy możemy mówić o dobrej prezencji.
Nie warto ślepo podążać za panującymi trendami. Każda decyzja dotycząca naszego wyglądu powinna być podejmowana indywidualnie z uwzględnieniem naszych osobistych cech. Wygląd powinien również wyrażać nasze cechy charaktery i być odpowiedni do temperamentu. Odpowiednia farba do włosów na pewno w tym pomoże!