Jak pielęgnować kręcone włosy?

Kręcone włosy dominują w naszym społeczeństwie, chociaż wielu z nas tego nie dostrzega. Zaliczają się do nich nie tylko pięknie skręcone loczki, ale także fale. Warto wiedzieć, na czym polega odpowiednia pielęgnacja włosów kręconych, dzięki czemu włosy o tej strukturze będą wyglądały zdrowo, lśniąc pełnią blasku. Ich odpowiednia pielęgnacja odgrywa niezwykle ważną rolę także przy układaniu włosów – jeśli nie zadbamy odpowiednio o włosy, będą one trudne w ułożeniu, mogą kręcić się w różne strony lub nadmiernie się puszyć.

Od czego zacząć pielęgnację kręconych włosów?
Piękne loki czy fale są marzeniem wielu z nas. Niestety, większość kobiet o kręconych włosach ma problem z ułożeniem fryzury, a rano często budzą się z włosami wywijającymi się w różnych kierunkach, co wcale nie wygląda estetycznie. Nic nie daje moczenie włosów wodą i wielokrotne próby ich rozczesywania. Pamiętajmy, że włosy kręcone są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia, stąd niezwykle ważna jest prawidłowa i regularna pielęgnacja włosów kręconych.

Pielęgnację kręconych włosów wykonujemy już podczas ich mycia. Pod prysznicem unikamy polewania włosów zbyt gorącą lub zimną wodą, co może osłabiać ich strukturę. Należy w szczególności pamiętać o dokładnym spłukiwaniu kosmetyków z włosów – mowa o szamponach czy odżywkach. Niedokładne spłukiwanie sprawi, że włosy są oklapnięte, pozbawione blasku i trudne do rozczesania. Do włosów kręconych warto wybierać odpowiednie szampony, które są oparte na naturalnych składnikach, nie zawierają parabenów i SLS. Jeśli wybierzemy kosmetyki typowo dedykowane dla włosów kręconych, pięknie podkręcimy ich skręt i sprawimy, że będą się łatwo rozczesywać.

Jak rozczesać włosy kręcone?
Włosy kręcone są nie tylko delikatne, ale mają tendencję do plątania się. Najgorszym rozwiązaniem jest rozczesywanie takich włosów „na siłę”. Zanim zaczniemy czesać włosy mokre, warto zastosować na nich odżywkę wygładzającą, której zadaniem będzie podkreślenie skrętu i nadania włosom blasku. Tego typu odżywki nie tylko korzystnie wpływają na wygląd włosów kręconych, ale znacznie ułatwiają ich rozczesywanie. Rozczesujemy włosy kręcone miękką szczotką, wykonując przy tym delikatne ruchy i pamiętamy o tym, by włosów nie szarpać. Może to bowiem skutkować ich zrywaniem, rozdwajaniem się końcówek i trudnościami z ułożeniem fryzury. Szarpanie włosów może także podrażniać skórę głowy. Trzeba pamiętać o tym, że rozczesywanie włosów kręconych jest pracochłonne i trzeba na to poświęcić co najmniej kilkanaście minut.

Odżywianie oraz nawilżanie kręconych włosów
Jak już wspomniano, odpowiednia pielęgnacja włosów kręconych polega na ich regularnym odżywianiu i regenerowaniu. Włosy kręcone wymagają stosowania odpowiednich kosmetyków po każdym myciu głowy. Warto sięgać po nawilżające odżywki dedykowane dla podkreślenia skrętu, maski do spłukiwania czy ekspresowe odżywki w formie spray’u. Do włosów kręconych dobrze sprawdza się także regularne stosowanie serum witaminowego lub z dodatkiem jedwabiu, którego kilka kropel rozprowadza się na włosach. Odżywki przeznaczone do spryskiwania mokrych włosów nie obciążają ich, podkreślają skręt, wygładzają strukturę włosów oraz nadają im piękny połysk. Na rynku można także znaleźć szeroką gamę produktów przeznaczonych do nadania lokom pożądanego skrętu – są to kosmetyki bez spłukiwania, które w niewielkiej ilości nakłada się na włosy przed ich stylizacją. Podczas doboru kosmetyków starajmy się sprawdzać skład i stawiać raczej na naturalne oleje roślinne, unikajmy jednak oleju rycynowego, który w przypadku włosów kręconych, nie służy im najlepiej.

Czy włosy kręcone można suszyć suszarką?
Jak wiadomo, częste suszenie włosów gorącym powietrzem nie wpływa dobrze na ich kondycję, co dotyczy również loków. Jeśli tylko możemy, unikajmy stosowania suszarki lub wybierajmy modele z szerokim zakresem regulacji temperatury oraz z funkcją jonizacji. Kręcone loki powinno się suszyć lekkim powiewem powietrza od spodu, wykorzystując do tego dyfuzor. Warto schylić się podczas suszenia, kierując włosy w dół i lekko je ugniatając, dzięki czemu nadamy im pożądaną objętość. Włosy kręcone powinny wysychać same – po kąpieli należy odsączyć je z wody za pomocą ręcznika, jednak nie jest wskazane także nadmierne pocieranie włosów ręcznikiem. Lepiej pozwolić im na wyschnięcie we własnym tempie lub rozwiązaniem jest mycie włosów po południu – dzięki temu zdążą one wyschnąć jeszcze przed tym, gdy położymy się spać.

Odpowiednia pielęgnacja jest gwarancją pięknej fryzury
Włosy kręcone są kapryśne i czasem bywają nieposkromione, o czym wie niejedna kobieta. Mimo wszystko, poprzez odpowiednią pielęgnację mogą wyglądać naprawdę efektownie, przyciągając wzrok. Odpowiednia pielęgnacja włosów kręconych naprawdę się opłaca – dzięki temu poprawimy ich kondycję, sprawimy że będą pięknie błyszczeć, a same loki będą wyróżniały się pięknym skrętem. Oczywiście wymaga to poświęcenia co najmniej kilkunastu minut dziennie na pielęgnację, jednak takie działania z pewnością się opłacą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here