POChP

POChP to nic innego jak przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jest to choroba, która dotyka w Polsce około pół miliona osób. Stawowi najcięższa z chorób płuc. To choroba przewlekła, która obciążona sporym odsetkiem śmiertelnych przypadków. Jednak są sposoby, aby jej uniknąć oraz jak skutecznie ją leczyć. Jesteście ciekawi?

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/pochp-jak-sie-rozwija-czy-sa-mozliwosci-leczenia/ 

Jakie są objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?

Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc wynikają z wielu czynników. Do nich należy zaliczyć: zagęszczenie wydzieliny śluzowej w drogach oddechowych, utrudnienie w oczyszczaniu dróg oddechowych z zanieczyszczeń i drobnoustrojów. W przebiegu POChP może pojawić się:

  • przewlekłe zmęczenie, 
  • zła tolerancja wysiłku ( Chodzi tutaj o zmęczenie, które na początku pojawia się bardzo wzmożonej aktywności, ale z czasem każda czynność może generować nasilone objawy osłabienia organizmu ), 
  • duszność towarzysząca wysiłkowi oraz duszność w spoczynku, 
  • kaszel nasilony w godzinach porannych, spadek masy ciała, 
  • anemia, 
  • ucisk w klatce piersiowej, 
  • zanik tkanki mięśniowej

Nasilenie takich objawów w głównej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – jak ją rozpoznać?

Żeby rozpoznać POChP nie wystarczą jedynie objawy, ponieważ są one niespecyficzne i mogą występować również w przebiegu innych osób. Do rozpoznania konieczne jest przeprowadzenie badań diagnostycznych takich jak: EKG, rtg klatki piersiowej, morfologia krwi, gazometria, spirometria.

Spirometria jest to podstawowe badanie w rozpoznaniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. W trakcie tego badania analizowany jest pomiar przepływu powietrza oraz pojemność płuc. Końcowy wynik, który wskazuje na chorobę POChP jest obniżenie takich parametrów poniżej normy. Przewlekła obturacyjna choroba płuc powinna być różnicowa na głównie z astmą.

Sposób leczenia POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest chorobą przewlekłą. Leczenie w tej choroby jest objawowe, a powstałych w trakcie choroby zmian w drogach oddechowych nie możemy cofnąć. Farmakoterapia obejmuje leki mukolityczne, które rozprowadzają wydzieliny w drogach oddechowych, glikokortykosteroidy, które rozszerzają drogi oddechowe lub tlenoterapii. Ponadto Wskazane jest bezwzględne rzucenie palenia również bierne oraz umiarkowana i regularna aktywność fizyczna.

Zobacz też: http://www.kosmetyka.edu.pl/nowotwor-pluc-przyczyny-objawy-leczenie/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here