Badanie okulistyczne dla każdego powinno być elementem regularnej diagnostyki ciała. Jeżeli już nie pamiętasz, kiedy ostatnio byłeś w gabinecie okulistycznym, to czas najwyższy zapisać się na wizytę kontrolną. W czasie takiej wizyty okulista wykona podstawowy pakiet badań. Oprócz tego może także zlecić poszerzenie diagnostyki. I właśnie omówieniem badań okulistycznych zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Dowiesz się z niego:
- Co obejmuje podstawowe badanie wzroku?
- Co obejmują dodatkowe badania wzroku?
Lektura poniższego artykułu pozwoli Ci przygotować się do wizyty w gabinecie okulistycznym.
Co obejmuje podstawowe badanie wzroku?
W ramach podstawowej diagnostyki okulistycznej lekarz przeprowadza komputerowe badanie wzroku oraz badanie ostrości wzroku. Celem badań jest ewentualna diagnostyka wady wzroku lub określenie zmiany wykrytej wcześniej wady.
W pakiecie podstawowych badań okulistycznych znajduje się pomiar ciśnienia wewnątrz oka. Badanie jest wykonywane przy użyciu tonometru. Najczęściej spotykanym jest tonometr bezdotykowy, który „wystrzeliwuje” strumień powietrza. Powietrze uderzając w rogówkę, powoduje jej odkształcenie. Na tej podstawie lekarz okulista określa wartość ciśnienia wewnątrz oka. Alternatywą dla bezdotykowego jest tonometr aplanacyjny. Podczas badania tonometrem aplanacyjnym konieczne jest znieczulenie pacjenta. Tonometr aplanacyjny jest wyposażony w tzw. pryzmat, który dotyka oka i na tej podstawie mierzy ciśnienie.
Ważnym badaniem okulistycznym, które zalicza się do pakietu podstawowego, jest badanie dna oka. Okulista wykonuje je przy użyciu lampy szczelinowej. Najpierw jednak lekarz podaje pacjentowi specjalne krople, których zadaniem jest rozszerzenie źrenic. Dzięki temu lekarz ma ogląd na powierzchnię całej siatkówki. Badanie dna oka pomaga w wykryciu wielu schorzeń. Wśród nich możemy wymienić cukrzycę oraz miażdżycę.
Co obejmują dodatkowe badania wzroku?
Oprócz standardowego pakietu badań okulista może zalecić rozszerzenie diagnostyki. Najczęściej dotyczy to pacjentów, u których stwierdzono wysokie ciśnienie wewnątrz oka lub zmiany w obrębie nerwu wzrokowego. Jeśli w rodzinie pacjenta pojawiły się przypadki jaskry, to okulista może poszerzyć diagnostykę właśnie pod tym kątem.
Wśród najczęściej zlecanych badań dodatkowych możemy wymienić USG oka. To badanie pozwala dokładnie zweryfikować, co dzieje się w oczodole pacjenta. USG oka wykonywane jest także w sytuacji, kiedy nie można zdiagnozować pacjenta z użyciem lampy szczelinowej. Dotyczy to przeważnie osób, które chorują na zaćmę lub bielmo rogówki. Badanie USG pozwala na skuteczną diagnostykę guza oka, rozdarcia lub odwarstwienia rogówki oraz zmian w nerwie wzrokowym. W przypadku pacjentów z zaćmą USG oka pomaga w doborze właściwej soczewki.
Wśród dodatkowych warto także wymienić badania obrazowe takie jak HRT, GDX czy OTC. Badania te pozwalają na analizę kolejnych przekrojów przez tkanki oka. Dzięki temu możliwa jest diagnostyka siatkówki, rogówki oraz tarczy nerwu wzrokowego. Taki pakiet badań jest wykonywany u pacjentów z podejrzeniem nowotworu, jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej lub zmian cukrzycowych.
Jeśli chcesz przeprowadzić kompleksową diagnostykę narządu wzroku, to koniecznie zajrzyj na stronę okulista.pl. Tam znajdziesz szczegółowe informacje na temat poszczególnych badań oczu. Będziesz mógł także skorzystać z wybranego pakietu badań okulistycznych.