Przepuklina pępkowa najczęściej jest spotykana u niemowlaków jako powikłanie po porodzie. Zdarza się, że dochodzi do komplikacji podczas procesu zrastania, po odcięciu pępowiny u dziecka. Niemniej może zdarzyć się również u dorosłych. U niemowląt nie ma tendencji do uwięźnięcia i może zaniknąć samoistnie, natomiast u dorosłych przebieg choroby, jak i leczenie jest bardziej skomplikowane. Jak przebiega? Sprawdźmy!
Co to jest przepuklina pępkowa?
Przepuklina pępkowa jest schorzeniem spowodowanym przemieszczeniem się pod skórą elementów jamy brzusznej – głównie otrzewnej i pętli jelita. Najczęściej mamy do czynienia
z przepukliną wrodzoną, która pojawia się u noworodków wskutek niezrośnięcia pierścienia pępkowego po urodzeniu. Najbardziej narażone są na nią dzieci o niskiej wadze urodzeniowej oraz wcześniaki. Przepuklina pępkowa jest miękkim guzem zlokalizowanym w okolicy pępka, który uwypukla się, kiedy dziecko płacze. Przepuklina u dzieci zazwyczaj nie ulega uwięźnięciu i wycofuje się w ciągu pierwszego roku życia. Zdarza się jednak, że występuje także u dorosłych wówczas jej objawy są nasilone i konieczna jest operacja. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/operacje-przepukliny-pepkowej/.
Objawy przepukliny pępkowej
Przepuklinę pępkową przejawiają różne symptomy. Jeżeli dotyczy ona niemowląt, to najczęściej przyjmuje postać małego wybrzuszenia w okolicy pępka. Przeważnie zanika w ciągu 12 miesięcy od narodzin dzięki ćwiczeniom wzmacniającym mięśnie tłoczni brzusznej. Najprostszym i najbardziej popularnym ćwiczeniem jest układanie dziecka na brzuchu. Natomiast u dorosłych początkowo pojawia się uczucie bólu i dyskomfortu w miejscu utworzenia się przepukliny. Kolejnym objawem jest powstanie uwypuklenia bezpośrednio w pępku lub obok niego. Dopiero przy ostrym i poważnym stanie, jakim jest uwięźnięcie przepukliny, pojawiają się bardziej intensywne objawy. Najczęściej zaliczają się do nich bolesne i silnie zaczerwienione guzki, wzdęcia i wymioty.
Leczenie i zapobieganie przepuklinie pępkowej
Najskuteczniejszym sposobem leczenia przepukliny jest zabieg operacyjny. Im przepuklina jest mniejsza – tym operacja jest łatwiejsza, a ryzyko nawrotu minimalne. Obecnie najbardziej popularną metodą operacji jest laparoskopia. Zabieg chirurgiczny usunięcia przepukliny polega na znalezieniu „worka przepuklinowego” i odprowadzeniu go na jego właściwe miejsce. Otwór, przez który się uwypukla należy wzmocnić siatką z tworzywa sztucznego lub naturalnych tkanek pacjenta. Wzmocnienie zrasta się ze strukturami w okolicy otworu i tworzy silną zaporę chroniącą przed nawrotami choroby.
Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź stronę: http://www.zdrowemiasto.pl/i/13/szepty/leczenie-przepukliny-poradnik-pacjenta,7505.html.
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.