Jakie są rodzaje farb do włosów

Farba do włosów to kosmetyk dobrze znany każdej kobiecie. Dzięki niej w szybki i łatwy sposób można zmienić kolor włosów, ukryć siwiznę czy odrosty. Współczesne farby występują w wielu kolorach i odcieniach od blondów, przez rudości i brązy, do czerni – każda kobieta znajdzie więc tą idealną dla siebie. Wybierając farbę, warto jednak kierować się nie tylko jej odcieniem, ale także typem kosmetyku. Jakie rodzaje farb do włosów się wyróżnia?

Zmywalna farba do włosów – rozwiązanie dla niezdecydowanych

Zmywalna farba to dobre rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na trwałym i długim efekcie koloryzacji. Rezultat osiągnięty za pomocą nałożenia na kosmyki płukanki, szamponu- maski lub pianki korygującej będą utrzymywać się do kilku myć, w drogeriach odnaleźć można również takie zmywalne farby, które zmyją się już podczas pierwszego mycia. Takie ich działanie wynika z tego, że zawierają w swoim składzie pigmenty rozpuszczalne w wodzie, co pozwala na ich szybkie wypłukanie się. Zmywalne farby nie zawierają też amoniaku i utleniaczy, a przez to są bezpieczne dla włosów. Warto jednak pamiętać, że nakładając je, koniecznie trzeba chronić włosy przed wilgocią. Narażone na nią mogą się odbarwiać, a przez to brudzić ubrania, skórę, pościel.

Półtrwała farba do włosów

Półtrwała farba do włosów – rozwiązanie tymczasowe

Trwalszą niż zmywalna farba do włosów jest ta półtrwała. Mianem takiej określa się darby demi i semi permanentnych lub te pozwalające na farbowanie ton w ton, bazujące na pigmentach wnikających w łodygi włosowe. Barwnik półtrwałej farby do włosów osadza się na powierzchni włosa i wypłukuje stopniowo z każdym kolejnym myciem włosów. To, jak długo będzie się utrzymywać rezultat, zależy od konkretnego produktu – dostępne są nawet takie, które zapewniają kolor do 24 myć. Plusem półtrwałych farb jest to, że większość z nich nie zawiera amoniaku lub też ilość tego składnika jest znikoma, a dzięki temu są łagodne i delikatne dla czupryny. Za zaletę tego rodzaju kosmetyków należy również uznać niskie stężenie oksydantu.

Trwała farba do włosów

Trwała farba do włosów – rozwiązanie na zawsze

Będąc pewną, że chce się zmienić kolor włosów „na stałe”, warto sięgnąć po trwałą farbę do włosów. Jej działanie opiera się na wniknięciu we wnętrze łodygi włosowej i osadzeniu pigmentów na warstwie korowej włosa – uzyskany kolor pozostaje tam na stałe. Odcień czupryny można zmienić, jedynie rozjaśniając, ponownie farbując lub ścinając kosmyki. Za trwałe farby do włosów uważa się nie tylko te zmieniające kolor, ale także rozjaśniacze, które utleniają melaninę w kosmykach. W trwałej farbie do włosów może znaleźć się amoniak i nadtlenki, a także oksydanty, dlatego warto zachować ostrożność przy jej aplikowaniu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here