Włosy są zimą narażone na bardzo wiele szkodliwych czynników. Źle wpływa na nie niska temperatura, szczególnie wysokie mrozy, które powodują, że włosy stają się matowe i łamliwe. Również wiatr i wilgoć mogą osłabiać włosy, dlatego w okresie jesienno- zimowym należy wdrożyć szczególną pielęgnację. Musi się ona opierać na kosmetykach, które mają silne działanie wzmacniające i odbudowujące. Jeśli nosimy czapki, włosy mogą również niszczyć się i dodatkowo bardzo elektryzować, co utrudnia układanie fryzury i ogólne utrzymanie włosów w ryzach i porządku.
Suplementy diety
Już wczesną jesienią warto zainwestować w dobre suplementy diety. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą preparaty apteczne, które mają duża zawartość procentową pożytecznych dla naszych włosów wyciągów np. skrzypu, biotyny, czy pokrzywy. Warto dokładnie czytać składy takich preparatów lub zapytać o takie informacje farmaceutę, ponieważ często w środkach wysoko półkowych wcale nie ma aż tak bogatego składu, jak w tańszych suplementach. Oczywiście działanie suplementów diety powinno być dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.
Na pierwsze pozytywne rezultaty działania preparatów wzmacniających czeka się zazwyczaj około trzech miesięcy. Oczywiście, jeśli będzie się je stosować regularnie i w odpowiedniej dawce zgodnej z zalecaniem na opakowaniu. Przyjmowanie środków doustnych powinno być połączone z dobrą, zdrową dietą, inaczej efekt nie będzie zadowalający, ani spektakularny. Bo zgodnie z powiedzeniem, że jesteśmy tym, co jemy, stan naszych włosów zależy głównie od naszej diety. Warto zatem wzbogacić ją o składniki, które mają wpływ na wygląd czupryny. Bedą to np. orzechy, zielone warzywa, strączki.
Wcierki i ampułki
Przy delikatnych i cienkich kosmykach warto stosować regularnie również preparaty na wzmocnienie włosów w postaci rozmaitych ampułek i wcierek. Takie środki wmasowuje się dokładnie w skórę włosów, oraz całą długość, dzięki czemu włosy są błyszczące, gęstsze i szybciej rosną. Oczywiście tutaj też najważniejsza jest regularność i konsekwencja w stosowaniu. Ampułki należy aplikować na włosy przynajmniej przez jeden miesiąc, aby zobaczyć różnicę. A utrzymanie efektu kosztuje kolejne kilka tygodni kuracji.
Wcierki są trochę tańszym rozwiązaniem. Stosujemy je również głównie na skórę głowy. Należy to robić wieczorem przed pójściem spać, aby wszelkie aktywne składniki mogły wnikać w skórę i cebulki włosowe, oraz pobudzać je do efektywniejszego działania. Niektóre wcierki wymagają zmycia, ponieważ mogą obciążać i przetłuszczać włosy, inne są lekkie i można je nakładać również rano. Poczekać aż włosy przeschną, i czesać je jak zwykle.
Niewątpliwą zaletą ampułek i wcierek jest to, że podczas ich aplikowanie fundujemy skórze głowy porządny masaż. A taki masaż może zdziałać cuda, bo wpływa na lepsze ukrwienie i pobudza cebulki włosów do skuteczniejszego działania. Masaż w ogóle powinno się stosować przy każdym myciu i co dziennie wieczorem np. podczas szczotkowania. Przy regularnym masowaniu skóry głowy można znacznie polepszyć kondycje włosów.
Odżywcze maski
Kolejna grupa produktów, które mogą nas wspomóc w walce o gęste i lśniące włosy, to odżywki i maski. Na rynku można dostać mnóstwo takich preparatów z rozmaitymi składami i różnorodnym przeznaczeniu. Maski są zazwyczaj bardziej gęste i bogate. Należy je nakładać obficie na całą długość włosów, ale uważać przy tym na samą skórę głowy, ponieważ dość tłusta konsystencja może przetłuszczać kosmyki. Maski dobrze jest pozostawić na włosach nawet przez 45 min do godziny, aby składniki dobrze wniknęły do wnętrza włosów. Po takiej kuracji włosy będą lśniące, lekkie i będą się łatwiej układały oraz rozczesywały.
Odżywki są zazwyczaj nieco lżejsze od masek. Stosujemy je najczęściej po myciu i użyciu szamponu. Odzywki mają rożne działanie. Niektóre są przeznaczone do wzmacniania słabych kosmyków, inne maja za zadanie nawilżyć je, lub ułatwić rozczesywanie po myciu. Zawsze warto dokładnie dopasować typ odżywki do potrzeb naszych włosów.
Domowe odżywki
Do pielęgnacji zniszczonych i osłabionych włosów można dołączyć również stosowanie domowych maseczek wzmacniających. Zwolennicy naturalnych, ekologicznych sposobów pielęgnacji z pewnością stwierdzą, że jest to nawet lepsze niż kupne preparaty, bo w domowych maskach i odżywkach nie ma żadnych sztucznych, chemicznych dodatków, takich jak np. konserwanty, parabeny, sztuczne zapachy, czy nawet barwniki. Odżywka, która przygotujemy sami z produktów z własnej spiżarni, jest znacznie bardziej zdrowa dla włosów.
Do takich domowych masek można stosować wyciągi i wywaru z rozmaitych ziół, roślin i kwiatów. Świetnym dodatkiem wzmacniającym i nabłyszczającym jest żółtko jaja kurzego. Idealnie nadają się również świeże drożdże, sok z cytryny, oraz zwykła nafta kosmetyczna. Najprostszą formą domowej maski jest też olejowanie włosów. I wcale nie potrzeba do tego celu kupować drogich olejków z drogerii czy apteki. Wystarczy zastosować zwykłą oliwę z oliwek lub olej słonecznikowy.