nos
fot. pixabay.com

Wraz z  nastaniem jesiennych chłodów większość z nas zaczyna jak co roku nierówną batalię z katarem i przeziębieniami. Ta sama sytuacja powtarza się wczesną wiosną kiedy to budzi się w nas pewność, że następuje zmiana aury i możemy bez obaw zrzucić znienawidzone, ciepłe odzienie.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/zatkany-nos/

Nic jednak bardziej mylnego, zmienna pogoda to tylko oczywiście jedna z przyczyn kataru a w konsekwencji zatkanego nosa. Nie ma chyba osoby, która nie borykała by się z taką niedogodnością przynajmniej kilka razy do roku.

Przyczyn zatkanego nosa może być wiele i nie zawsze ma to związek z przeziębieniem.

Pośród innych, częstych przyczyn zatkanego nosa wyróżniamy:

  1. Rożnego typu alergie, zarówno te związane z intensywnym pyleniem roślin w okresie wiosennym jak również wszelkiego typu uczulenia alergiczne związane z kurzem, sierścią etc. Powodują nieprzyjemne uczucie niedrożności górnych dróg oddechowych.
  2. Nieprawidłowości w budowie przegrody nosowej. Mogą to być zarówno wady anatomiczne, wrodzone jak również te powstałe w wyniku wypadków.
  3. Wszelkiego rodzaju guzy i naroślą wewnątrz nosa będące wynikiem chorób, powodują częściową lub też całkowitą niedrożność nosa. Powinny być one w większości przypadków leczone farmakologicznie po konsultacji medycznej.

Zatkany nos może być też spowodowany innego typu chorobami pochodzenia wirusowego. 

W przeważającej większości przypadków nie wymaga on jednak leczenia z zastosowaniem leku, nie ma też konieczności wizyty u lekarza. Katar często ustępuje sam po kilku dniach. Poza dyskomfortem jaki możemy odczuwać, nie niesie ze sobą innych gorszych skutków.

Kiedy zwrócić się do lekarza

Dopiero w sytuacji gdy uczucie zatkanego nosa nie ustępuję przez dłużej niż 10 dni możemy skorzystać z wizyty lekarza specjalisty, lub laryngologa.

Może się również okazać, że nawracające uczucie kataru a w konsekwencji zatkanego nosa jest wynikiem nadmiernego przyrostu trzeciego migdała. Szczególnie sytuacja ta ma miejsce u dzieci. Problemy mogą ustąpić po operacyjnym usunięciu migdała, jeżeli tak zaleci nam lekarz.

W znacznej większości przypadków można również zastosować domowe inhalacje lub też próbować udrożnić nos roztworem soli morskiej.

Przeczytaj też: http://www.nailsworld.pl/jak-odroznic-wysypke-alergiczna-od-wysypki-przy-chorobie-zakaznej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here