Z jakiego materiału wybrać pasy ładunkowe

Oryginalne pasy ładunkowe spełniać będą swoje zadania tylko wtedy, gdy będą wykonane z wysokiej jakości materiałów. Osoby, które w najbliższym czasie planują zakup nowych pasów ładunkowych powinny szczególną uwagę zwracać właśnie na ich wytrzymałość.

O czym należy pamiętać?

Najbezpieczniejszym wyborem są oczywiście oryginalne pasy ładunkowe, które są zgodne z europejską normą EN 12195. Jest to norma, która określa wymogi bezpieczeństwa dla pasów ładunkowych, które wyprodukowane są w całości z włókien syntetycznych.

Poszczególne materiały z których wykonane są nowoczesne pasy różnią się między sobą nie tylko wytrzymałością mechaniczną, ale również wytrzymałością na środki chemiczne. Jeżeli w trakcie transportu istnieje ryzyko, że transportowany ładunek będzie miał bezpośredni kontakt z środkami chemicznymi to tym bardziej warto postawić na stosowne materiały.

Na jaki materiał postawić?

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się niezawodne pasy ładunkowe poliamidowe, które wyróżniają się wysoką odpornością na alkalidy. Pamiętać należy jednak o tym, że pasy tego typu niestety nie są odporne na działanie kwasów mineralnych. Godne polecenia są również pasy wykonane z poliestru. Jest to materiał odporny na kwasy mineralne, ale z kolei nie zapewnia ochrony na ługi.

Wielu renomowanych producentów oferuje również polipropylenowe pasy ładunkowe, które co prawda nie są odporne na działanie ługów i kwasów, ale z kolei zapewniają wysoką wytrzymałość na pozostałe chemikalia. Osoby zainteresowaniem pasami polipropylenowymi powinny uważać na rozpuszczalniki organiczne.

Jakie pasy wybrać do transportu ładunku?

W transporcie najczęściej wybierane są uniwersalne pasy ładunkowe poliestrowe. Ich olbrzymia popularność wynika przede wszystkim z bardzo atrakcyjnej ceny. W każdym większym sklepie można znaleźć wytrzymałe pasy poliestrowe.

W transporcie bardzo często wykorzystywane są pasy pojedyncze. W dużej mierze to właśnie dzięki nim możliwe jest obejmowanie i usztywnianie nietypowych ładunków. W wymagającej branży transportowej bardzo często wykorzystywane są także specjalne taśmy poliestrowe o szerokości 50 mm. Nowoczesne taśmy poliestrowe zapewniają wytrzymałość na poziomie 2000-2500 daN.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here