naprawa zawieszenia

Polskie drogi słyną przede wszystkim z tego, że nie są najlepszymi przyjaciółmi zawieszenia samochodowego. Dziurawe, wyboiste nawierzchnie sprawiają, że zawieszenie w naszym samochodzie eksploatuje się szybciej. Kiedy więc zaczynamy słyszeć niepożądane dźwięki wydobywające się właśnie z tej okolicy, a także odczuwamy wyraźne pogorszenie się komfortu jazdy, możemy przypuszczać, że to właśnie zawieszenie prosi o chwilę uwagi. Wielu kierowców stara się jak może, aby odciągnąć w czasie tę naprawę, ponieważ istnieje powszechne przekonanie, że remont zawieszenia wiąże się z dużymi kosztami. Na szczęście nie zawsze musi tak być. Co zatem zrobić, aby zminimalizować koszty naprawy zawieszenia?

Szybka reakcja – kiedy nasze zawieszenie prosi o pomoc?

Aby leczyć, trzeba najpierw zdiagnozować chorobę, podobnie jest w przypadku samochodów, aby mówić o naprawie i jej kosztach, trzeba w pierwszej kolejności zdiagnozować problem, a im szybciej to zrobimy, tym większa szansa, że „obrażenia” a co za tym idzie, koszt naprawy, będzie mniejszy. W momencie, kiedy z podwozia auta zaczną wydobywać się nienaturalne dźwięki, przypominające odgłosy skrzypienia czy stukania, powinna zapalić nam się w głowie czerwona lampka, sugerująca, że z zawieszeniem naszego pojazdu dzieje się coś niedobrego. Kolejnym objawem może być pogorszenie prowadzenia auta, które może mocniej przechylać się na zakrętach, czy też reagować gorzej na ruchy kierownicy. Pogorszenie pewności prowadzenia samochodu to objaw problemów z zawieszeniem, które mogą wpływać negatywnie na bezpieczeństwo, dlatego nie powinniśmy go lekceważyć. Co więcej, jeżeli w porę nie zajmiemy się pojawiającymi się luzami w zawieszeniu, mogą one doprowadzić do pogłębienia się problemu i powodować szybsze zużycie kolejnych jego elementów.

Jak zaoszczędzić na naprawie zawieszenia?

Jak już wcześniej wspomniano, głównym warunkiem, aby chronić się przed ponoszeniem dużych kosztów naprawy zawieszenia, jest szybka reakcja. Kiedy tylko poczujemy lub usłyszymy, że w zawieszeniu dzieje się coś niepokojącego, warto od razu to sprawdzić, ponieważ może okazać się, że wystarczy tylko wymiana uszkodzonych części, a nie całych elementów zawieszenia. Na przykład w przypadku naprawy wahaczy, częstą przyczyną ich awarii jest uszkodzenie tulei lub sworzni, ich wymianę można przeprowadzić samodzielnie, kupując na przykład tańsze zamienniki sworzni, oparte na połączeniach śrubowych. Podobnie w przypadku uszkodzenia tulei, wymiana samych tulei umożliwia zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu procent, kosztów, jakie musielibyśmy ponieść, chcąc wymienić całe wahacze. Znanym i powszechnie stosowanych sposobem na oszczędności jest oczywiście wspominane zastosowanie zamienników zamiast części oryginalnych, znajdziemy je na przykład tutaj https://nowezawieszenie.pl. Ważne jednak, aby nie dać się skusić tym najtańszym zamiennikom, ponieważ ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia i zamiast zaoszczędzić, narazimy się na kolejne koszty, związane z koniecznością powtórnej naprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here