Śrutowniki rolnicze

Urządzenia rolnicze tworzą rozbudowaną kategorię produktów, w której znajdziesz rozmaite sprzęty i przyrządy. Ważną funkcję pełnią te, których zadaniem jest przygotowaniem produktów spożywczych dla hodowanych przez Ciebie zwierząt. Wśród popularnych i chętnie stosowanych znajdują się tak zwane śrutowniki, czyli rozdrabniacze paszowe. Ich zadaniem jest rozdrabnianie większych cząstek pokarmów — na przykład zboża — do mniejszych kawałków. W ten sposób możesz przygotować paszę dla zwierząt, korzystając z samodzielnie wytworzonych bądź kupionych zbóż. Poniżej przybliżamy specyfikę śrutowników rolniczych oraz podpowiadamy — jakie kategorie tych produktów znajdziesz w sklepach oraz na podstawie jakich kryteriów warto dokonywać zakupu. 

Śrutowniki rolnicze — dostępne i polecane modele śrutowników

Śrutowniki rolnicze to dość rozbudowana i zróżnicowana grupa produktów, w której znajdziesz urządzenia o odmiennej konstrukcji, sposobie działania, rozmiarach, a także innych parametrach. Przed wyborem konkretnego rodzaju śrutownika warto dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją oraz szczegółowymi parametrami pracy. W ten sposób będziesz mieć pewność, że wybierasz model dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań. 

Popularnym modelem są śrutowniki żarnowe, w których konstrukcji znalazły się dwa masywne kamienie. Poprzez wzajemne poruszanie się względem siebie oraz oddziaływania wtarcia, ziarna ulegają rozdrobnieniu, rozpadając się na mniejsze cząstki. 

Śrutowniki kamieniowe są stosunkowo podobne do urządzeń żarnowych, jednak różnią się możliwościami, jakie oferują. Pozwalają między innymi na sterowanie pracą kamieni oraz zmianę ich wzajemnego ustawienia. Urządzenia takie są często wyposażone w regulowany napęd. 

Śrutowniki walcowe to urządzenia nazywane również gniotownikami. Ich zadaniem jest rozdrabnianie ziaren dzięki wykorzystaniu obracających się w przeciwnych kierunkach walców. Urządzenia takie są dość wydajne, a wielu ich użytkowników uważa za korzystniejszy wybór niż konwencjonalnych śrutowników. 

Śrutowniki bijakowe to ostatnia kategoria tych urządzeń, o której opowiemy. Urządzenia te są wyposażone w metalowe płyty, nazywane właśnie bijakami. W trakcie uderzania w ziarna dochodzi do ich rozdrobnienia, a pomniejsze cząstki są przepuszczane przez sito. 

Jak wybierać — by trafić? W poszukiwaniu śrutownika opłacalnego i dobrej jakości 

Śrutowniki to urządzenia stosunkowo drogie, a ich zakup jest inwestycją na lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć sprawę zakupu, rozważając różne możliwości i opcje. Oprócz samego mechanizmu rozdrabnianie, ważny jest rozmiar danego śrutownika, a także jego przeznaczone do pracy z konkretnymi gatunkami zbóż. 

Ponadto, w trakcie zakupów warto zwrócić uwagę na obecność akcesoriów oraz dodatków. Pomocne są dodatkowe kosze, sitka do selekcji ziaren o określonej wielkości oczek, mieszalniki lub inne komponenty. Niektóre z nich będą wbudowane w konstrukcję urządzenia, inne natomiast mają formę dodatków, które można włączać lub odłączać, a także wymieniać. 

Ważna jest także moc przerobowa danego urządzenia. Im większe jest Twoje zapotrzebowanie na dostęp do śruty, tym większe i bardziej wydajne będziesz potrzebował urządzenie. Największe śrutowniki pracują na poziomie ponad 30kW,a ich wydajność sięga nawet 2,5 tony paszy produkowanej w ciągu godziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here