Kwadratowa twarz - jaka fryzura do niej pasuje?

Z prawie każdego magazynu kobiecego (i salonu fryzjerskiego) możemy dowiedzieć się, że fryzura powinna być dopasowana przede wszystkim do kształtu twarzy. Jest to prawda, bowiem dobrze dobrane cięcie lub upięcie okolicznościowe, optycznie wyrównuje dysproporcje twarzy, łagodzi jej rysy i odejmuje lat.

Niestety, informacji o konkretnych fryzurach pasujących do określonego kształtu twarzy jest stosunkowo mało. Wpisując w wyszukiwarkę hasło kwadratowa twarz fryzura można ulec wrażeniu, że dla takiego kształtu twarzy odpowiednie są jedynie hollywoodzkie fale. Oczywiście, jest to wierutna bzdura. W tym tekście przedstawiamy optymalne cięcia, upięcia oraz kolory włosów dla twarzy kwadratowej.

Fryzury dla twarzy kwadratowej – czy dobrze szukamy?

Na początek warto upewnić się, że właściwie zidentyfikowałyśmy kształt naszej twarzy. Twarz kwadratową łatwo bowiem pomylić z trapezową lub prostokątną, a w konsekwencji – dobrać do niej niewłaściwą fryzurę.

Twarz kwadratowa charakteryzuje się mocno zarysowanymi liniami szczęki – można nawet powiedzieć, że przy takim kształcie twarzy są one nieco kanciaste. Nie jest to jednak warunek przesądzający o posiadaniu twarzy kwadratowej! Aby jednoznacznie określić kształt buzi jako kwadratowy, należy mieć także pewność co do tego, że:

– twarz można „wpisać w koło” (jak pamiętamy z lekcji geometrii – kwadrat wpisuje się w koło; jeśli zaś nie, nie jest kwadratem)
– broda i żuchwa tworzą niemalże prostą linię (jeśli szczęka zaczyna się dużo wyżej od linii brody, mamy do czynienia z twarzą trapezową)
– czoło jest niskie (przy wysokim czole istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że twarz jest w rzeczywistości prostokątna, czy też inaczej – pociągła)
– odległość od brwi do linii włosów oraz od ust do linii brody jest podobna (jeśli te dwie odległości nie są symetryczne, kształt twarzy może być inny)

Kwadratowa twarz fryzura – czego unikać?

Jeśli już mamy pewność co do tego, że nasza twarz jest kwadratowa, możemy przystąpić do analizy optymalnych dla niej fryzur. Na początek zastanówmy się jednak, jakie cięcia absolutnie nie pasują do tego kształtu twarzy i sprawiają, że wydaje się ona jeszcze bardziej toporna.

Bodajże najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić z włosami przy twarzy kwadratowej, jest obcięcie ich „na prosto”. Jako posiadaczki kanciastej buzi powinnyśmy decydować się jedynie na lekkie, asymetryczne cięcia, które odciągną uwagę od ostrych rys. Musimy też absolutnie zapomnieć o wszelkich „płaskich” fryzurach kończących się na linii żuchwy – będą one dramatycznie podkreślały geometrię naszej twarzy; oraz z przedziałkiem po środku głowy – z tego samego powodu. Wystrzegajmy się także klasycznych grzywek, a już w szczególności tych ciężkich i jednoznacznie prostych. Nie dość, że zakryją one całkowicie niskie czoło, zmniejszając całą buzię, to jeszcze uwydatnią ostre linie dołu twarzy.

Trochę o kolorze

Jako posiadaczki kwadratowej twarzy powinnyśmy ostrożnie wybrać preferowany kolor włosów. Oczywiście, musi on współgrać z typem urody – ale nie tylko. Zobaczmy, na jaki odcień możemy się zdecydować.

Posiadając kwadratową twarz musimy pamiętać o tym, że zbyt mocny i intensywny kolor może uwydatnić mankamenty naszej twarzy. Dlatego właśnie, jeśli mamy twarz kwadratową, zdecydujmy się na baleyage lub nietypowy, wielotonowy odcień. Najlepiej zrobimy, jeśli postawimy na odcień z naturalnej palety. Nie kombinujmy jednak z żadnym ombre czy sombre, które może podkreślić geometryczność naszej buzi.

Kwadratowa twarz fryzura

Skoro już wiemy, jakich fryzur nie powinnyśmy nosić, pora dowiedzieć się, jakie są dla nas najbardziej odpowiednie. Sprawdźmy, jaka fryzura na co dzień będzie optymalna dla twarzy kwadratowej.

Na praktycznie wszystkich grafikach dotyczących dobierania fryzury do kształtu twarzy możemy zauważyć, że twarz kwadratowa dobrze wygląda w delikatnych falach i lokach. W istocie, ich opływowe kształty nadają kanciastym rysom delikatności i optycznie rozmywają je.
Jeśli mamy długie włosy i twarz kwadratową, z powodzeniem możemy zdecydować się min. na trwałą ondulację.

Co jednak, jeśli nie lubimy loków? W takim wypadku mamy oczywiście wiele alternatyw – choćby wspomniane już wcześniej asymetryczne cięcia. Przy twarzy kwadratowej powinnyśmy decydować się na włosy mocno cieniowane, nieregularne, sprawiające wrażenie wyjątkowo lekkich. Optycznej poprawie kształtu twarzy sprzyjają też tzw. pazurki (kosmyki opadające na poliki) oraz fryzury o dużej objętości. Kanciasta twarz nabiera łagodności, gdy towarzyszy jej fryzura z bocznym przedziałkiem lub zaczesana na jedną stronę.

Kwadratowa twarz fryzura na wyjście

Wiemy już, jak nosić włosy na co dzień – co jednak z upięciami okolicznościowymi? Zapoznajmy się z kilkoma sprawdzonymi pomysłami na fryzury na wielkie wyjścia przy twarzy kwadratowej.

Jeśli na co dzień nosimy włosy proste, zdecydujmy się na loki – w falach będziemy wyglądały odświętnie i elegancko. Dobrze zrobimy też, gdy upniemy włosy w niedbały kok. Warto postawić szczególnie na mocno wytapirowany, wysoki, na czubku głowy – pamiętając o tym, aby nie był za bardzo precyzyjny (wypuszczone tu i ówdzie pasma włosów będą łagodziły rysy twarzy). Równie dobrym pomysłem jest dobierany z włosów zaczesanych na jedną stronę warkocz. Możemy wpleść w niego kolorową chustę, nadając fryzurze wydźwięku boho lub wypuścić z niego kilka pasemek.

Jak widać, istnieje wiele ciekawych fryzur dla twarzy kwadratowej – od fal i loków zaczynając, na asymetrycznych cięciach kończąc. Dobry fryzjer powinien uwzględnić wymienione zasady dobierania włosów do twarzy w kształcie kwadratu i stworzyć w ich myśl idealną fryzurę na co dzień i od święta. To co, czas na zmiany?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here