Szampon dziegciowy wykazuje intensywne działanie bakteriobójcze i antyseptyczne. Regularne stosowanie szamponu zapobiega stanom zapalnym oraz łojotokom. Stosowany jest w walce z łupieżem oraz nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Oczyszcza włosy usuwając z nich łupież i chroni je przed ponownym jego powstawaniem.
Czym jest dziegieć?
Dziegieć zwany jest także smołą drzewną. Jest to niemal czarna, lepka i tłusta maź pozyskiwana z drewna i jego pochodnych. Od wieków wykorzystywana jest przede wszystkim w medycynie alternatywnej oraz lecznictwie. Dziegieć jest bardzo skuteczny jednak jego stosowanie może mieć także negatywne skutki dla organizmu oraz kondycji skóry.
Jak otrzymywany jest dziegieć?
Szampon dziegciowy znany jest ze swoich właściwości przeciwłupieżowych i przeciwłojotokowych. Dziegieć wykorzystywany przy produkcji szamponu otrzymywany jest podczas suchej destylacji drewna, kory, torfu lub węgla. Produkt ten jest od wieków wykorzystywany zarówno w lecznictwie i kosmetyce, jak i w budownictwie. Sucha destylacja drewna polega na jego podgrzewaniu bez dopływu powietrza w temperaturze od 400 do 1000 st. C. Największą wadą różnych rodzajów dziegciu jest to, że trudno jest ujednolicić jego skład, w związku z czym dziegieć charakteryzuje się zmienną skutecznością.
Toksyczność dziegciu
Liczna badania dziegciu wykazały, że wykazuje on silne właściwości toksyczne, a nawet rakotwórcze. W jego składzie znajdują się takie substancje jak:
– benzopiren
– pochodne fenantrenu chryzenu, antracenu, dibenzoakrydyny, stilben. chinoliny, aminonaftalenu. Co ważne, toksyczne i rakotwórcze działanie wykazują dziegcie słabo oczyszczone. Warto zatem czyta uważnie etykiety kosmetyków, które kupujemy. Lepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z zakupu preparatów niewiadomego pochodzenia, jak kupić słabej jakości produkty. Najbezpieczniejszy w użyciu jest dziegieć brzozowy. Warto zatem kupować certyfikowane kosmetyki z naturalnym dziegciem brzozowym lub naturalnym ekstraktem dziegciowym.
Zastosowanie dziegciu – szampon dziegciowy
Dziegieć posiada wiele zastosowań. W przeszłości nasycano nim odzież, chroniąc ją w ten sposób przed robactwem. Do dziś jest preparatem na walkę z dolegliwościami racic, kopyt i kości u zwierząt hodowlanych, natomiast w połączeniu ze smołą używano go do uszczelniania beczek i wszelkich drewnianych pojemników. Dziegieć wykorzystywano jako smar do kół oraz jako środek impregnujący liny i skóry. Obecnie dziegieć jest składnikiem wielu kosmetyków naturalnych (szampon dziegciowy) przeciwłupieżowych oraz przeciwłojotokowych. Skutecznie leczy infekcje dróg oddechowych, choroby pasożytnicze oraz grzybice dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym i antyseptycznym.
Zalety kosmetyków dziegciowych
Najczęściej dziegieć wykorzystywany jest przy leczeniu chorób skóry, w tym łuszczycy, łupieżu i łojotoku. Dziegieć wykorzystywany jest w różnych kosmetykach, ponieważ posiada on właściwości hamujące podział komórek, a tym samym zmniejsza łuszczenie się naskórka. W aptekach, sklepach zielarskich oraz drogeriach znaleźć można wiele produktów zawierających w swoim składzie różne rodzaje dziegciu. Są nimi np. mydła, szampony, żele pod prysznic, balsamy i kremy. Dziegieć brzozowy dostępny jest również w czystej formie przeznaczonej do rozcieńczenia. Najczęściej dziegieć wykorzystywany jest jednak do produkcji szamponów. Szampon dziegciowy wykazuje się dużą skutecznością w walce z:
– grzybicą skóry
– łuszczycą
– łupieżem
– wypadaniem włosów.
Szampon dziegciowy
W aptekach oraz sklepach zielarskich kupić można dermatologiczny szampon z dziegciem brzozowym (najmniej toksyczny). Wykazuje on silne działanie lecznicze i profilaktyczne. Szampon dziegciowy polecane jest w walce z każdym rodzajem łojotoku oraz łupieżu. Łagodnie oczyszcza skórę, wykazuje działanie bakteriobójcze, antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Szampon dziegciowy z dziegciu brzozowego normalizuje działanie gruczołów łojowych, działa antyseptycznie oraz wzmaga procesy regeneracyjne skóry głowy. Regularne stosowanie szamponu dziegciowego spowalnia przetłuszczanie się włosów oraz łagodzi podrażnienia skóry głowy.
Zalety szamponu dziegciowego
Dobre produkty dziegciowe przechodzą badania laboratoryjne. Warto zatem wybierać kosmetyki z atestami dermatologicznymi. Poza tym, szampony i inne kosmetyki dziegciowe polecane są w profilaktyce i leczeniu łojotoku. Zaletą szamponów jest to, że dobrze się pienią i rozprowadzają po włosach oraz nie przesuszają skóry głowy. Szampon jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów włosów. Dziegieć to naturalny środek przeciwłupieżowy, ponadto działa przeciw drobnoustrojom, łagodzi złuszczanie i nieprzyjemny świąd skóry. Szampon do włosów z dziegciem reguluje pracę gruczołów łojowych oraz chroni przed nadmiernym wydzielaniem sebum. Szampon przeciwłupieżowy do włosów z dziegciem poprawia stan cebulek włosów, łagodzi ich wypadanie, pielęgnuje i koi skórę głowy. Włosy stają się zdrowe, nawilżone, elastyczne i pełne blasku. Szampon może posiadać specyficzny, naturalny zapach dziegciu.