Łupież, jak z nim walczyć ?

Łupież to bardzo częsta dolegliwość zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. A często także u nastolatków, a nawet u kilkuletnich dzieci. Objawia się drobnymi płatkami na skórze głowy. Płatki te lecą na ubranie za każdym czesaniem włosów. A nawet podczas potrząśnięcia włosami. Stwarza to niemiłą sytuację. Bo biały pyłek pokrywa nasze ubrania i wyglądamy nieestetyczne. A na dodatek często znajdzie się ktoś, kto próbuje nam oczyścić ubranie z łupieżu. Jest nam wtedy wstyd, że nie zadbaliśmy o zdrowie naszej skóry na głowie. Łupież mniej widoczny jest na jasnych ubraniach. Jednak to nie jest wielkim pocieszeniem, gdyż nie będziemy ze względu na łupież ubierać się wyłącznie na jasno. Tym bardziej mężczyźni, którzy noszą raczej ciemne ubrania. Ten biały pył na naszej głowie i naszych ubraniach odbiera nam komfort życia, bo wciąż o nim myślimy i wciąż strzepujemy go z naszej garderoby. Zatruwa nam życie i poprzez jego obecność czujemy się jacyś gorsi od innych i mniej pewni siebie. Najchętniej skrylibyśmy się w kącie, aby zapobiec strzepywaniu łupieżu z naszych ubrań przez osoby będące obok. Jak i zapobiec słuchaniu niekończących się rad dotyczących sposobu zapanowania nad tą niemiłą chorobą skóry. Drążąc temat łupieżu bliskie nam osoby chcą tylko pomóc. Jednak jest to dla nas krępujące i wstydliwe, że sami wcześniej na to nie wpadliśmy, aby coś ze sobą zrobić. Co prawda, że łupież nie jest tak źle traktowany, jak pasożyty głowy, ale jednak jest nieco wstydliwy. Tym bardziej, że na rynku istnieje wiele preparatów leczących naszą skórę i usuwających znienawidzony przez nas łupież. Jednym z takich wspomagaczy w walec z łupieżem jest dobry szampon na łupież.
Czym jest łupież? Łupież jest chorobą skóry głowy. Jest białym pyłkiem pochodzącym ze złuszczenia zrogowaciałego naskórka. Pojawia się w każdym wieku. I nie jest bezpieczny dla naszych włosów. Ponieważ może doprowadzić do przedwczesnego łojotokowego wyłysienia. Przypadki takie zdarzają się u bardzo młodych ludzi. Nawet pomiędzy dwudziestym, a trzydziestym rokiem życia. Objawy nasilają się zwłaszcza zimą. Podczas lata są dużo mniejsze. W miarę postępowania łysienia łupież i łojotok ulegają zmniejszeniu.
Gdy posiadamy małą ilość łupieżu, to nie odczytujmy tego jeszcze, jako choroby. Gdyż niewielka ilość tego białego pyłku zdarza się u każdego człowieka. Bo jest to zwykłe obumieranie i łuszczenie się skóry głowy. Jest to więc naturalny proces występujący u każdego z nas. Zaniepokoić nas powinno dopiero nadmierne łuszczenie skóry, a w związku z tym dużo pojawiającego się łupieżu. Gdyż takie nadmierne łuszczenie skóry na naszej głowie może świadczyć o stanie chorobowych.
Jakie są przyczyny powstawania łupieżu ? Przyczyn powstania takiej sytuacji może być co najmniej kilka. Na przykład może być nią drożdżak. Jest to schorzenie skóry wywołane przez grzyby. Dolegliwość jest dość powszechna, gdyż cierpią na nią ludzie na całym świecie. Szacuje się, że może pojawiać się nawet u ponad pięćdziesięciu procent zdrowych ludzi. Grzyby zazwyczaj nie powodują żadnych dolegliwości. Jedynie zasiedlają skórę na przykład głowy. Ale mogą pojawić się także na innych częściach ciała. Taki grzyb na skórze głowy może przyczynić się do powstania łupieżu.
Inną przyczyną powstania łupieżu może być złe odżywianie. A zwłaszcza brak minerałów w organizmie ze szczególnym uwzględnieniem cynku. Cynk jest jednym z niezbędnych dla człowieka mikroelementów. Wpływa na wszystkie podstawowe procesy życiowe, bierze udział w mineralizacji kości, wpływa na pracę układu odpornościowego, uczestniczy w przemianie materii, ma wpływ na prawidłowe wydzielanie insuliny, reguluje ciśnienie krwi i pracę serca. Czyli najkrócej mówiąc cynk jest ważnym minerałem i nie może go zabraknąć w naszej diecie. Podobnie, jak i innych minerałów, oraz witamin.
Poza tym wywoływać łupież mogą też inne rzeczy. Jak na przykład nadużywanie lakierów do włosów lub żeli, częste i niewłaściwe korzystanie z produktów koloryzujących, nieodpowiednie mycie i płukanie głowy. Przyczyną może też być niska wilgotność w domu, itd.
Poza łuszczeniem skóry głowy czasem łupieżowi towarzyszy również świat. Drapiąc się sprawiamy, że pojawia się jeszcze więcej łupieżu.
Łupież jest to przewlekła choroba dlatego należy poddać ją leczeniu. Bywa, że pomoże dobry szampon na łupież. Lecz czasem ze względu na intensywność i przewlekły charakter choroby trzeba zastosować i inne leczenie. Jak na przykład użycie płynów przeciwgrzybicznych. Albo nawet użycie leków cytostatycznych. Stosuje się je w przypadku, gdy łupież tłusty pojawił się na owłosionej skórze głowy. Leki cytostatyczne mają za zadanie przywrócenie właściwego procesu odnowy warstwy rogowej naskórka. Trzeba jednak zaznaczyć, że poprawa nie trwa wiecznie, lecz tylko na jakiś czas. Ponieważ zazwyczaj następują nawroty. Dlatego też po zakończonym leczeniu nadal należy dbać o skórę swojej głowy. Może już przy użyciu innych środków, ale nie wolno przestawać o nią dbać. Ponieważ pojawią się nawroty choroby. A to będzie oznaczać ponowne jej leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here