Praca na wysokości, czyli zawód alpinisty przemysłowego

Obecnie na rynku działa wiele profesjonalnych firm, które zajmują się świadczeniem usług remontowo – budowlanych na dużych wysokościach. Zawód alpinisty przemysłowego jest idealna dla odważnych osób, które nie lubią spędzać czasu przed ekranem komputera i nie czują się dobrze w pracy przy biurku. Zaletą jaką wykazują się prace alpinistyczne są także wysokie możliwości zarobkowe. Jednakże ten rodzaj pracy wymaga od nas doświadczenia, odwagi i umiejętności. Jakie cechy musi mieć alpinista przemysłowy i jakie zadania wykonuje?

Czym zajmuje się alpinista przemysłowy?

Zawód alpinisty przemysłowego to przede wszystkim praca na dużych wysokościach. Najczęściej są to zadania, które wykonuje się w teorii metr nad ziemią. W praktyce jednak prace często wykonywane są nawet na kilkunastu metrach wysokości, co sprawia, że nie każdy może wykonywać ten zawód. Prace na wysokościach obejmują dużą liczbę usług. Warto wymienić:

* czyszczenie elewacji zewnętrznych

* montaż reklam

* odśnieżanie dachów

* montaże zabezpieczeń przeciwko ptakom

* alpinistyczne mycie okien w wieżowcach i blokach

* malowanie dachów

* czyszczenie hal

* spawanie wysokościowe

Oczywiście to tylko niewielka część obowiązków, które na co dzień wypełnia alpinista przemysłowy. Warto zaznaczyć, że zawód jest potencjalnie niebezpieczny dlatego każdy profesjonalista musi wiedzieć w jaki sposób zabezpieczyć stanowisko pracy oraz jak używać niezbędnego sprzętu alpinistycznego. Dzięki temu doświadczony, profesjonalny pracownik dba zarówno o bezpieczeństwo własne, jak i współpracowników a często także osób postronnych, które znajdują się w pobliżu wykonywanych prac.

Czy każdy może być alpinistą przemysłowym?

Kandydat na alpinistę przemysłowego przed rozpoczęciem pracy musi posiadać uprawnienia. Zdobyć je można poprzez odbycie kursu i zdanie egzaminu zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Jednakże nie każdy może pracować w zawodzie. Ogromną przeszkodą jest zmaganie się z lękiem wysokości. Cechą, którą musi wyróżniać się pracownik jest też wytrzymałość psychiczna i fizyczna. Istnieją choroby które wykluczają możliwość podjęcia pracy w zawodzie. Są to między innymi: choroby serca, cukrzyca, zaburzenia równowagi, epilepsja, problemy z ciśnieniem oraz omdlenia. Pracę uniemożliwiają także choroby psychiczne. Praca alpinisty przemysłowego jest wymagającym zajęciem, jednakże coraz większa ilość osób decyduje się na podjęcie zawodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here