Tradycje zaręczynowe w Polsce i zagranicą

Zazwyczaj każdy ślub jest poprzedzony zaręczynami. Te związane są z szeregiem tradycji. Jakie są tradycje zaręczynowe w Polsce i na świecie? Jak zaręczyny pokazane są w popkulturze i co może nas zainspirować do zaplanowania zaręczyn?

Jakie są tradycje zaręczynowe w Polsce?

Niezbędnym elementem zaręczyn są oczywiście pierścionki zaręczynowe. Ich kształt oraz wartość zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb i gustów pana młodego i panny młodej. Moment wręczenia pierścionka też jest wybierany indywidualnie. O ile kiedyś bardzo popularnym terminem było na przykład Boże Narodzenie czy święta wielkanocne, dziś pary starają się wybrać momenty związane bezpośrednio z ich związkiem. 

Jedną ze starszych tradycji jest organizowanie obiadu dla rodziców przyszłej panny młodej. 

Podczas obiadu, przy podaniu drugiego dania, pan młody wręcza swojej wybrance pierścionek zaręczynowy. W takim przypadku rodzice panny młodej błogosławią młodym i tym samym zgadzają się na ich przyszły związek.

Zaręczyny w popkulturze

Zaręczyny w popkulturze są szczególnie obecne w filmach zwłaszcza tych pochodzących z Hollywood. Element ten jest szczególnie widoczny w słynnym brytyjskim filmie świątecznym – To właśnie miłość. W obrazie pisarz pochodzący z Wielkiej Brytanii spotyka na swojej drodze portugalską pokojówkę, w której zakochuje się, nie znając nawet jednego słowa po portugalsku. Miłość okazuje się silniejsza niż bariery językowe i nasz bohater, wyrusza w świąteczny dzień do portugalskiej stolicy, aby oświadczyć się swojej wybrance. Wcześniej intensywnie uczy się portugalskiego języka, aby móc osobiście wyznać jej miłość. Na miejscu okazuje się, że i Aurelia nauczyła się języka angielskiego i możemy zaobserwować wzruszającą scenę oświadczyn w pubie. 

Element pierścionka zaręczynowego jest też obecny w dramacie romantycznym 

  • Masz wiadomość 
  • Bezsenność w Seattle.

Zaręczyny na świecie

Prawie w każdym zakątku świata istnieją zwyczaje zaręczynowe, które mogą się wydać nam dziwne, a czasami nawet szokujące. W przypadku zaręczonych par w Daur w Chinach istnieje tradycja, w której muszą przeprowadzić sekcję kurczaka, aby sprawdzić wątrobę. Jeśli wątroba kurczaka jest zdrowa, mogą ustalić datę ślubu, jeśli nie, muszą kontynuować poszukiwania, aż znajdzie się zdrowa wątroba kurczaka.

W Kenii w plemieniu Rendille przyszły pan młody wyśle kobiecie, którą chce poślubić, zestaw koralików. Jeśli paciorki zostaną zaakceptowane przez kobietę, zaślubiny będą kontynuowane. Wraz z „tak” przychodzi również ozdoba od rodziny przyszłej panny młodej, doda ją do swoich koralików, jeżeli rodzina przyjmie zaręczyny. Mężczyźni na Fidżi muszą nie tylko prosić ojca panny młodej o pozwolenie, ale także przestrzegać tradycji wręczania mu zęba wieloryba. Prezent musi zostać przedstawiony, zanim przyszły pan młody będzie mógł poprosić o rękę kobiety. 

Tradycyjnie w Tajlandii zaręczyny pary to ceremonia sama w sobie znana jako Thong Mun. Przyszły pan młody daje złoto rodzinie swojego ukochanego, co jest częścią negocjacji dotyczących posagu. W krajach skandynawskich zarówno mężczyzna, jak i kobieta noszą pierścionki symbolizujące ich zaręczyny. Następnie podczas ceremonii wręcza się obrączkę, a po urodzeniu pierwszego dziecka wręcza się trzeci pierścionek. Tradycją jest, że zaręczyny trwają od trzech do czterech lat przed ceremonią ślubną.

Oświadczyny w roku przestępnym są tradycją sięgającą V wieku w Irlandii, kiedy św. Brygida była sfrustrowana tym, jak długo kobiety musiały czekać na prośbę o rękę. Po dyskusji św. Patryk ogłosił, że odtąd kobiety mogą się oświadczyć w roku przestępnym. Tak jak rok przestępny wyrównuje kalendarz, tak ten zwyczaj wyrównuje teraz propozycje, jeśli chodzi o oświadczyny. Pierwsza udokumentowana propozycja zamiany osoby, która dokonuje oświadczyn w roku przestępnym miała miejsce w XIII-wiecznej Szkocji. Uchwalono wtedy prawo, zgodnie z którym każdy mężczyzna odrzucający propozycję powinien zapłacić grzywnę – od pocałunku po parę rękawiczek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here