Nadwzroczność u dzieci spotykana jest dosyć często. Badania wskazują, że inaczej nazywaną dalekowzroczność fizjologiczną ma aż 80 procent noworodków i dzieci do 3. roku życia. Na jakie jej objawy warto zwrócić uwagę i kiedy należy udać się z dzieckiem do okulisty, aby skorygować tę wadę wzroku?
Co jest powodem nadwzroczności?
Nadwzroczność, nazywana także dalekowzrocznością, powodowana jest przez niewłaściwy kształt gałki ocznej. Jest ona zbyt krótka, co powoduje powstawanie obrazu otoczenia za siatkówką, a nie jak w zdrowym oku – na niej. Tym samym soczewka zaczyna wykonywać dodatkową pracę, aby umieścić przekazywany obraz we właściwym miejscu, co prowadzi do takich problemów, jak uczucie zmęczenia oczu, niewyraźne widzenie i wrażenie występowania piasku pod powiekami.
U dzieci nadwzroczność (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/nadwzrocznosc) występuje często do 3. roku życia ze względu na trwający w tym czasie rozwój organizmu, w tym gałki ocznej. Do ukończenia 3. roku życia nie jest ona jeszcze w pełni ukształtowana, więc jeśli nadwzroczność w tym czasie nie daje niepokojących objawów i nie powoduje nadmiernego zmęczenia czy zdenerwowania dziecka, należy wstrzymać się z dalszą diagnozą i korygowaniem tej wady wzroku.
Jakie mogą być objawy nadwzroczności u dzieci?
Wśród niepokojących objawów, które mogą świadczyć o nadwzroczności u dziecka i powinny być impulsem do konsultacji z okulistą znajdują się:
– niechęć do pracy wzrokowej – czytania, oglądania książeczek, rysowania czy kolorowania,
– silne bóle głowy,
– ogólne przemęczenie,
– zez, nazywany syndromem leniwego oka, który pojawia się, gdy wada wzroku jest różna w dwóch gałkach lub w jednej z nich następuje niedokształcenie nerwu wzrokowego, przez co zostaje ono wyłączone z procesu widzenia i w charakterystyczny sposób ucieka na boki.
Korygowanie nadwzroczności u dzieci
W przypadku dzieci, u których lekarz podejrzewa nadwzroczność, często przepisywane są krople z atropiną, które należy podawać przez kilka dni, aby ocenić faktyczny stan oka w trakcie bezinwazyjnego badania komputerowego. Po stwierdzeniu tej wady u dzieci, lekarz przepisuje im szkła korekcyjne, a w przypadku uciekającego oka, dodatkowo może zalecić zasłanianie oka aktywnego na kilka godzin dziennie, aby pobudzić do pracy słabszą gałkę oczną i wykształcić obustronne widzenie. Przydatne są również ćwiczenia u ortoptyka pobudzające pracę gałek ocznych. Wizyty kontrolne odbywają się co pół roku lub co rok.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o korygowaniu nadwzroczności u osób dorosłych, wejdź na stronę Acuvue.pl.